Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Ziobro: Za śmierć Blidy odpowiada SLD

0
Podziel się:

Gdybym został prokuratorem generalnym, Rychu i Zbychu mieliby się czego obawiać.

Ziobro: Za śmierć Blidy odpowiada SLD

Money.pl: Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Pana i Jarosława Kaczyńskiego traktuje Pan tylko jako żart?

*Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, europoseł PiS: *To można traktować tylko w kategoriach kabaretowych. Chociaż pojawia się ten żart w smutnym kontekście.

Poseł Ryszard Kalisz zdecydował się na zbijanie kapitału politycznego na tragedii swojej koleżanki. Robi to mając świadomość odpowiedzialności za tę tragedię, swojej i kolegów z SLD. Oni są za to odpowiedzialni moralnie i politycznie.

Pan i Jarosław Kaczyński postanowiliście potraktować ten wniosek o postawienie przed Trybunał jako żart. Ale zarzuty jakie padają w projekcie śmieszne nie są. Czytamy, że Barbara Blida zginęła przez _ patologiczny mechanizm _, konkretniej - Jarosław Kaczyński wierzył w _ układ _ a Pan chciał ten układ mu dostarczyć.

Mogę się tylko uśmiechać na takie sformułowania. Jest jednak pewnym chichotem historii, że raport piszą ludzie, którzy przez całe lata w Polsce tworzyli te układy korupcyjne. W czasie rządów Leszka Millera, Polska była wytykana na świecie, jako przykład kraju totalnie skorumpowanego. Potwierdzały to raporty Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Rady Europy. Do tego Departament Stanów Zjednoczonych uznał Polskę, jako kraj niewiarygodny dla inwestorów z powodu wysokiego poziomu korupcji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t141436.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;smierc;blidy;to;nie;powod;do;dowcipow,198,0,850886.html) Tusk: Śmierć Blidy to nie powód do dowcipów
Afera Rywina, Starachowicka, afery paliwowe, mafia paliwowa, afera węglowa i wiele innych, to wszystko przecież działo się za czasów rządów SLD. To oni tworzyli _ mechanizm patologiczny _, który PiS postanowił zmienić.

I zmieniał Pan swoimi sposobami, wiele razy krytykowanymi.

Miałem do tego mandat wynikający z moich prac w komisji do spraw afery Rywina. Kiedy zostałem prokuratorem generalnym nakazałem równo traktować tych którzy są podejrzani o korupcję. Kiedy rządził SLD kary, czasami nazbyt surowe, dostawali ci, podejrzani o drobną korupcję, na przykład policjant, który wziął 50 złotych i szedł do więzienia na kilka lat.

Wówczas machina wymiaru sprawiedliwości bywała czasami bezwzględna i surowa. Natomiast kiedy w grę wchodził polityk, wtedy wszystko działo się inaczej. Byli równi i równiejsi.

W tym projekcie padają mocne oskarżenia – _ Barbara Blida żyłaby, gdyby nie państwo PiS _.

Barbara Blida żyłaby, gdyby pan Ryszard Kalisz, Napieralski i inni z SLD podali jej rękę i wyciągnęli z korupcyjnych układów. Świadkowie, między innymi były poseł SLD, przecież składali pod odpowiedzialnością karną zeznania, że pani Blida uczestniczyła w korupcji, w przekazywaniu ogromnej, jak na owe czasy łapówki, 80 tysięcy złotych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t136965.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/trybunal;stanu;dla;kaczynskiego;i;ziobry;to;kampania;wyborcza,206,0,850894.html) Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry? To kampania wyborcza

Czyli według Pana za śmierć Barbary Blidy odpowiada również SLD?

Nie, ja nie mówię, że _ również _, ja mówię – wyłącznie SLD jest odpowiedzialne za śmierć Barbary Blidy. Jestem dumny z pracy prokuratorów, z tego co robili, że stawiali zarzuty wszystkim podejrzanym o korupcje, a wśród nich właśnie Barbarze Blidzie.

Oczywiście stała się tragedia, Blida popełniła samobójstwo, ale jeśli ją coś do tego skłoniło, to tylko bezczynność i brak wsparcia ze strony kolegów i koleżanek z SLD. Nie reagowali kiedy wkraczała w kontakty z podejrzanymi osobami i wygłaszała pochwały korupcji.

Pan nie ma sobie nic do zarzucenia?

Ponownie zrobiłbym to samo. Gdybym został prokuratorem generalnym, wydałbym polecenia żeby wszyscy byli równi wobec prawa. Dziś Rychu, Zbychu i inni mieliby się czego obawiać.

My robiliśmy swoje, to co powinny robić organy wymiaru sprawiedliwości w każdym praworządnym państwie. Ale praworządności SLD bało się jak diabeł święconej wody. Stąd te śmieszne sformułowania w projekcie raportu.

Odpowiedzialnymi za śmierć Barbary Blidy są właśnie oni. Za to, że stworzyli system korupcyjny w Polsce, który stworzyli warunki do powstania systemu korupcyjnego, który za ich rządów tak mocno się rozwinął. Ofiarą tego systemu jest właśnie Barbara Blida.

Na konferencji prasowej przytaczał Pan słowa Barbary Blidy, ten cytat miał usprawiedliwiać Pana działania?

W czasie konferencji prasowej odwołałem się do wypowiedzi minister Barbary Blidy, która pełniąc funkcję w rządzie mówiła w _ Pulsie Biznesu _, że warto dawać łapówki i że ona osobiście sama dawałaby łapówki będąc przedsiębiorcą, jeśli zależałby od niej byt firmy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t17164.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ludzie;abw;dzwonili;z;domu;blidy;do;mediow,222,0,732126.html) Ludzie ABW dzwonili z domu Blidy do mediów
Więc tragiczne jest to, że kiedy udzielała tego rodzaju wypowiedzi, chwaląc przestępstwa, wówczas poseł Kalisz i inni nie reagowali, tylko uważali, że wszystko jest w porządku i _ orkiestra gra - cała naprzód _.

Nic dziwnego, że przy takim sposobie myślenia w okresie SLD, dziennikarze opisując ówczesną rzeczywistość używali sformułowania _ afera goni aferę _. PiS to zmieniał, robiliśmy to uczciwie i rzetelnie. Nikt nie wmówi nam, że jest inaczej. Postępowaliśmy tak jak należało. Dalej bym tak postępował, będąc prokuratorem generalnym.

Państwo nie może tylko ścigać maluczkich i słabych. Wszyscy muszą być równi wobec prawa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t141977.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;kalisz;zbija;kapital;na;blidzie,43,0,850731.html) Ziobro: Kalisz zbija kapitał na Blidzie Były minister finansów złożył symboliczny wniosek przeciwko - jak to określił - _ tęczowemu Ryśkowi _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t132098.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/brudzinski;wszystkie;afery;z;ludzmi;z;po;beda;rozliczone,91,0,842075.html) Brudziński: Wszystkie afery z ludźmi z PO będą rozliczone Stan demokracji po czterech latach rządów PO jest dużo gorszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t130697.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;komisji;sledczej;w;sprawie;finansowania;po,243,0,841459.html) PiS chce komisji śledczej w sprawie finansowania PO Najprawdopodobniej jutro PiS złoży wniosek w sprawie jej powołania.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)