Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zjednoczenie prawicy. W sobotę odbędzie się konwencja

0
Podziel się:

Zaproszenia nie otrzymali Janusz Korwin-Mikke i Zbigniew Ziobro.

Zjednoczenie prawicy. W sobotę odbędzie się konwencja
(EastNews)
bFghzHoB

Przedstawiciele Polski Razem, Solidarnej Polski i klubów Gazety Polskiej zostali zaproszeni na konwencję zjednoczeniową prawicy, która ma odbyć się z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości. PR i SP nie deklarują jednoznacznie, czy wezmą w niej udział; chcą, by PiS najpierw uwzględniło ich postulaty. - Zbigniew Ziobro nie otrzymał jak dotąd zaproszenia - poinformował rzecznik Solidarnej Polski.

_ - Konwencja Zjednoczeniowa Organizacji i Środowisk Patriotycznych _ odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Auli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. _ Zaproszenia zostały już wysłane _ - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Poinformował, że na konwencję zostali zaproszeni posłowie SP, politycy Polski Razem Jarosława Gowina, a także _ przedstawiciele organizacji, którzy nie mają reprezentacji w polskim Sejmie _. Dopytywany, kto to będzie, wskazał na Kluby Gazety Polskiej.

bFghzHoD

Korwin-Mikke niemile widziany

Błaszczak przyznał, że nie wie jeszcze, czy na konwencji będzie lider SP Zbigniew Ziobro i przedstawiciele jego partii. Podkreślił, że PiS nie planowało i nie planuje zapraszać do swojej inicjatywy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. _ - To człowiek, którego nie można traktować poważnie. On chce być dyktatorem, co jakiś czas chwali Hitlera i udaje się na biesiady do ambasady rosyjskiej w tej sytuacji, jaką mamy obecnie - napaści Rosji na Ukrainę _ - tłumaczył.

Pytany, na czym ma polegać zjednoczenie prawicy i czy są już konkretne zapisy umowy pomiędzy poszczególnymi partiami, Błaszczak odmówił podania szczegółów. _ - Zamierzamy sprawę skonkludować w sobotę, bo uważamy, że należy przejść do istoty rzeczy, trzeba przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, a nie zajmować się sobą _ - zaznaczył.

Podkreślił, że PiS _ wyciągnęło rękę do Gowina i Ziobry _ i ma nadzieję, że propozycja zostanie przyjęta. _ Wtedy będziemy mogli skupić się na pracy; w razie uwag jesteśmy otwarci _ - zaznaczył Błaszczak.

bFghzHoJ

_ To dopiero przymiarki _

Jarosław Gowin poinformował że spotkał się tego dnia z kierownictwem PiS. _ - Rozmowa dotyczyła reform państwa, tego co zmienić w Polsce w obecnej sytuacji _ - powiedział. Jak poinformował, w piątek o godz. 14 zbierze się prezydium jego partii. Na tym posiedzeniu Gowin przedstawi przebieg rozmów z PiS i swoją rekomendację dotyczącą tego, czy Polska Razem stawi się na sobotniej konwencji zjednoczeniowej prawicy. Gowin nie chciał powiedzieć, jaka będzie ta rekomendacja. Zapowiedział natomiast, że w piątek, po posiedzeniu prezydium partii, poinformuje o podjętej decyzji.

Wcześniej w czwartek Gowin mówił, że choć jego rozmowy - zarówno z PiS jak i z SP - _ idą dobrze _, to _ trwają dopiero przymiarki _ do ustalenia ostatecznego kształtu porozumienia programowego. _ Na razie nie rozmawiamy o podziale miejsc na listach czy innych personaliach _ - zastrzegł.

Zaprzeczył, jakoby dostał propozycję kandydowania w wyborach parlamentarnych z listy PiS, czy też propozycję startu w wyborach prezydenta Krakowa z poparciem partii Kaczyńskiego. _ - W ogóle o tym jeszcze nie rozmawialiśmy. A jeśli chodzi o start w Krakowie, to powiem nieskromnie, że nie miałbym kłopotu i z dalszego miejsca na liście z dostaniem się do parlamentu _ - przekonywał.

bFghzHoK

Gowin oświadczył, że dla jego partii najważniejsze jest porozumienie programowe. _ - Jeżeli je osiągniemy, kwestie personalne nie będą stanowiły kłopotu _ - podkreślił. Przyznał jednocześnie, że pomiędzy jego ugrupowaniem a PiS i SP są spore różnice. - _ Obydwa ugrupowania mają bardzo socjalne programy gospodarcze, a my stawiamy na wolność w gospodarce, niskie podatki i przedsiębiorczość. Jednak otwartość w tych kwestiach w rozmowach z obiema partiami jest zaskakująco duża _ - zauważył polityk.

Według Gowina można wskazać dwa wspólne cele dla połączonej prawicy: odsunięcie od rządów obecnej koalicji PO-PSL i _ rozpoczęcie naprawy polskiego państwa, które znalazło się w wielkim kryzysie _. _ Moim zdaniem z tego kryzysu może wyrwać nas wyłącznie szeroka prawicowa koalicja _ - przekonuje lider Polski Razem.

Ziobro nie dostał zaproszenia

Solidarna Polska waha się, czy wystąpić na kongresie. Politycy SP chcą, by PiS przedtem dał im pisemne gwarancje. Deklarują, że nie będą się upierać przy wszystkich żądaniach, które wysuwali podczas wcześniejszych spotkań. _ - Jednak musimy się wcześniej porozumieć z PiS _ - zastrzegł szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki poinformował natomiast, że lider partii Zbigniew Ziobro nie otrzymał jak dotąd zaproszenia na konwencję organizowaną przez PiS. Takie zaproszenie, według Jakiego, otrzymali natomiast inni politycy SP. _ - Bez naszego lidera na pewno nie pojawimy się na kongresie _ - podkreślił rzecznik SP.

bFghzHoL

Jak dodał, to nie jest jedyny warunek. _ - Najważniejszy jest program, jaki miałby realizować - alternatywny dla obecnego - rząd prawicowy _ - stwierdził Jaki. Zaznaczył, że SP jest otwarta na rozmowy programowe z PiS, ale - jak dodał - obecnie rozmowy takie są _ w zawieszeniu _.

Gwarancja dalszego trwania

W poniedziałek doszło do spotkania Kaczyńskiego z Ziobrą. Lider PiS relacjonował wówczas, że przedstawił Ziobrze propozycje _ odżegnując się od elementów rozliczeń, czy odwetu _. _ Propozycje były konkretne, pozwalały zachować pozycję zarówno Zbigniewowi Ziobro, jak i wszystkim istotnym członkom jego ugrupowania _ - mówił. _ - To były propozycje na poziomie wyborów parlamentarnych, wyborów samorządowych, kandydatów na prezydentów miast _ - dodał Kaczyński. Środowisko SP miało, według tych propozycji, gwarancje dalszego trwania - przekonywał prezes PiS.

_ Na pożegnanie Zbigniew Ziobro wręczył mi uchwalę zarządu Solidarnej Polski, zawierającą warunki mające charakter zaporowy _ - powiedział prezes PiS. _ Powiedziałem, że to jest nierealne _ - dodał Kaczyński.

bFghzHoM

Z kolei Ziobro poinformował, że otrzymał od lidera PiS _ pewne propozycje _, ale nie chciał o nich mówić. Deklarował, że docenia fakt, iż doszło do rozmowy z Kaczyńskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Poznaj najnowszy sondaż wyborczy Sprawdź, czy afera podsłuchowa zaszkodziła partii Donalda Tuska oraz które ugrupowania weszłyby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się w lipcu.
Komisja Europejska pozwie Polskę. Za co? Polsce grozi za to kara finansowa w wysokości ponad 96 tysięcy euro za każdy dzień uchybienia.
W Warszawie żyje się lepiej niż w Paryżu Większość warszawiaków (91 proc.) lubi swoje miasto - wynika z badania Ipsos.
Jest decyzja sądu w sprawie Marka Falenty Sąd zrezygnował też z innych środków zapobiegawczych w postaci: 1 mln zł poręczenia majątkowego i dozoru policyjnego.
bFghzHpe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)