Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

Złe kredyty Polaków sięgnęły 15 mld zł

0
Podziel się:

NBP: Długi Polaków wzrosły przez miesiąc o ponad 2 mld zł. Na lokatach przybyło 4,5 mld zł.

Złe kredyty Polaków sięgnęły 15 mld zł
(PAP/Dariusz Delmanowicz)
bEDskJpN

Długi Polaków wzrosły przez miesiąc o ponad 2 mld zł. Z kolei na lokatach bankowych przybyło 4,5 mld zł. *Gorzej że wyraźnie rośnie również wartość* *zagrożonych zobowiązań. *

Polacy po raz kolejny zwiększyli zarówno swoje zadłużenie, jak i oszczędności w bankach - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego za marzec 2009. Kredyty ogółem gospodarstw domowych (do których NBP zalicza osoby prywatne, a także przedsiębiorców i rolników indywidualnych) w marcu sięgnęły 392,8 mld zł.

bEDskJpP

Najszybciej w tym miesiącu rosły depozyty bankowe. Nasze oszczędności wzrosły o 4,5 mld zł przez miesiąc do niemal 356 mld zł. Zdecydowanie bardziej wolimy odkładać _ zaskórniaki _w złotówkach, niż w walutach. **

Dług w złotych wzrósł o 3 mld

Co ciekawe, pomimo powszechnego _ straszenia _że bankom brakuje pieniędzy aby pożyczać, zobowiązania Polaków wobec instytucji nadal rosną. Kredyty w złotówkach przez miesiąc wzrosły ponad 3 mld zł do 225,7 mld zł.

Wobec zahamowania kredytów mieszkaniowych, nasze zobowiązania głównie napędzają kredyty i pożyczki na cele konsumpcyjne. Jednocześnie łączna kwota kredytów walutowych stopniała o 1 mld zł do 167,1 mld zł.

bEDskJpV

Jest to jest związane z ustabilizowaniem się kursu złotego do zagranicznych walut, szczególnie franka w którym nominowana jest większość kredytów hipotecznych.

źródło: NBP

W porównaniu z dynamicznym wzrostem z poprzednich miesięcy kredyty mieszkaniowe niemal zamarły. Łączna kwota kredytów na zakup nieruchomości w marcu 2009 wyniosła 211,3 mld zł i w porównaniu z lutym pozostała na stabilnym poziomie.

bEDskJpW

Z całkowitej kwoty zobowiązań hipotecznych 150,86 mld zł to kredyty walutowe. Przede wszystkim dzięki stabilizacji złotego ich kwota pozostała na stabilnym poziomie wobec 151,7 mld zł w lutym, kiedy waluty notowały rekordowe poziomy wobec polskiego złotego. Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu było to 143,8 mld zł.

Warto jednak zauważyć wzrost w marcu kredytów mieszkaniowych wyrażonych w złotych o 0,5 mld zł. Klienci gotowi zadłużyć się na własne M, preferują obecnie kredyty w złotym.

źródło: NBP

bEDskJpX

Spirala złych długów

Tymczasem, według danych NBP, zadłużenie z kart kredytowych sięgnęło 13 mld zł wobec 12,8 mld zł miesiąc wcześniej. Na stabilnym poziomie pozostały zakupy ratalne, których kwota w marcu sięgnęła 16,1 mld zł.

Za to utrzymuje się wyraźna tendencja wzrostowa w przypadku kredytów zagrożonych. Problematyczny dług wzrósł przez miesiąc o 700 mln zł do rekordowych 15 mld zł. Odsetek _ złych _długów rośnie więc systematycznie.

W obliczu presji na wzrost bezrobocia i pogorszenie kondycji finansowej gospodarstw domowych, rosną też obawy że rekordowe poziomy zagrożonych zobowiązań będą poprawiane w kolejnych miesiącach.

bEDskJpY

źródło: NBP* *

*Wyścig po lokaty trwa *

Depozyty gospodarstw domowych wzrosły do 355,9 mld zł wobec 351,4 mld zł miesiąc wcześniej. W efekcie Polacy odłożyli kolejne około 4,5 mld zł. To jednak wciąż zdecydowanie za mało, aby zrównoważyć dysproporcję między lokatami, a kredytami.

Od połowy ubiegłego roku nasze zobowiązania rosną zdecydowanie szybciej w porównaniu z oszczędnościami. Obecnie ta różnica wynosi około 37 mld zł.

źródło: NBP

Depozyty złotówkowe wciąż są wyraźnie preferowane przez Polaków. Ich wartość nieustannie rośnie i jest na rekordowym poziomie ponad 324 mld zł wobec 319 mld zł miesiąc wcześniej.

źródło: NBP

Z kolei depozyty walutowe spadły w porównaniu z poziomem z lutego o 0,5 mld zł. W efekcie zahamowania tendencji osłabiania się złotego tylko mała część posiadaczy kont walutowych zrealizowała zyski ze spadku wartości polskiej waluty.

bEDskJqq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)