Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żłobki w Polsce. 40 milionów na miejsca dla najmłodszych dzieci

0
Podziel się:

Dofinansowanych będzie blisko 5,5 tysiąca miejsc w żłobkach i klubikach dziecięcych

Żłobki w Polsce. 40 milionów na miejsca dla najmłodszych dzieci
(damircudic/iStockphoto)

108 gmin dostanie łącznie 40 milionów złotych z programu _ Maluch 2014 _ na utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci. Dofinansowanych będzie blisko 5,5 tysiąca miejsc w żłobkach i klubikach dziecięcych - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Program _ Maluch _ od kilku lat dofinansowuje wydatki związane z powstawaniem i działaniem żłobków i klubików dziecięcych. Finansowany jest z budżetu państwa. O wsparcie w ramach programu mogą starać się gminy, a od zeszłego roku również m.in. przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. W programie mogą wziąć udział również wtedy, gdy żłobek lub klubik dziecięcy dostały już wsparcie ze środków unijnych.

Zeszłoroczna nowelizacja ustawy żłobkowej zmieniła także wysokość dofinansowania - obecnie może ono wynieść do 80 proc. kosztów; wcześniej wkład własny beneficjenta musiał stanowić co najmniej 50 proc.

Tegoroczny program _ Maluch _ jest realizowany w jednej edycji, podzielonej na trzy moduły. Moduł pierwszy dotyczy tworzenia nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, drugi i trzeci - utrzymania już istniejących.

Dwa pierwsze skierowane są do gmin, trzeci do pozostałych podmiotów - w tym module można uzyskać dotację także na miejsca dopiero planowane do utworzenia w ciągu całego 2014 roku. Ofertę mogą złożyć wszystkie podmioty, które opiekują się dziećmi do 3 roku życia, także większe ośrodki, np. jeżeli przedszkole prowadzi też żłobek dla najmłodszych, również może zgłosić ofertę w programie. W zgłoszeniu można zawrzeć koszty związane m.in. z wynagrodzeniami dla opiekunów, składkami, najmem i utrzymaniem lokalu oraz wyżywieniem dzieci.

O wsparcie w pierwszym etapie mogły ubiegać się gminy. Środki przeznaczone na działanie gminnych miejsc opieki otrzymały wszystkie projekty zgłoszone do konkursu - żłobki z 99 gmin, klubiki z 9 gmin i opiekunowie dzienni z 2 gmin. W sumie to 5 tys. 481 dofinansowanych miejsc.

_ - To trzeci rok funkcjonowania programu. Mamy już w Polsce 1 tys. 511 żłobków i klubików dziecięcych. Cieszę się, że dzięki niemu mogą otrzymać dodatkowe wsparcie. Środki z konkursu zmniejszają opłaty ponoszone przez rodziców i ułatwiają im powrót do pracy _ - podkreśla minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

15 maja ministerstwo ogłosi wyniki pozostałych części konkursu: na tworzenie nowych miejsc opieki oraz na funkcjonowanie już istniejących. W sumie na tworzenie i działanie placówek dla najmłodszych ministerstwo przeznaczy w 2014 roku 101 mln zł.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (zwana żłobkową) weszła w życie w kwietniu 2011 r. Od tego czasu, jaka informuje MPiPS, liczba placówek opieki nad dziećmi wzrosła blisko trzykrotnie. Na koniec 2010 r. było 511 placówek, obecnie jest ich ponad 1,5 tys.

W myśl ustawy opieka nad dziećmi do lat trzech jest sprawowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego oraz wykonywana przez opiekuna dziennego (zajmującego się kilkorgiem dzieci u siebie w domu, ale opłacanego przez gminę) lub nianię (której płacą rodzice). Klub dziecięcy i opiekun dzienny to nowe formy opieki. Wcześniej prywatne placówki nazywane były często klubami, jednak funkcjonowały one na mocy innych przepisów - jako działalność gospodarcza.

Ustawa m.in. ułatwiła legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić nianię do ZUS, a budżet państwa opłaci za nią składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne od minimalnego wynagrodzenia.

Zadania dotyczące opieki nad małymi dziećmi należą do zadań własnych gmin. Są one zobowiązane m.in. do prowadzenia nadzoru nad placówkami sprawującymi opiekę - muszą one spełniać określone w przepisach normy i być wpisane do prowadzonego przez gminę rejestru. Na początku kwietnia minął trzyletni okres przejściowy, który prywatne placówki, założone przed wejściem w życie ustawy żłobkowej, miały na dostosowanie się do nowych wymogów.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m277412.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;urzedow;pracy;pracodawcy;moga;na;nich;skorzystac,15,0,1513999.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Na tej reformie skorzystają też pracodawcy"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m303818.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/ke;zmienia;zasady;wsparcia;oze,132,0,1514116.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) KE zmienia zasady wsparcia OZE
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/79/m303695.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/tani-prad-z-wegla-to-kosztowna-iluzja,141,0,1513357.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tani prąd z węgla to kosztowna iluzja
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m259514.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kosiniak-kamysz;na;swiadczenia;pielegnacyjny;dodatkowo;pojdzie;200;mln;zlotych,167,0,1512871.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 200 mln złotych więcej na niepełnosprawnych
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)