Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prywatyzacja
27.06.2007 07:14

"Złota akcja" pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ma dziś rozpocząć postępowanie przeciwko Polsce zarzucając jej łamanie unijnego prawa. Agencja Reutera donosi, że Bruksela wytknie nam niezgodną z zasadami ochronę narodowych spółek przed zagranicznymi inwestorami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Chodzi o tak zwaną złotą akcję, czyli uprzywilejowanie Skarbu Państwa w spółkach o strategicznym znaczeniu. Te szczególne uprawnienia dają prawo weta wobec niektórych decyzji, na przykład prywatyzacyjnych. Bruksela uważa, że jest to niezgodne z unijnymi zasadami o funkcjonowaniu rynku wewnętrznego.

Komisja Europejska od dawna zwracała uwagę, że nie podoba jej się specjalne uprzywilejowanie państwa w akcjonariacie spółek.

Bruksela ostrzegała, że będzie reagować w sytuacjach, w których dochodzi do łamania unijnej zasady dotyczącej swobodnego przepływu kapitału. I jeśli wierzyć doniesieniom agencyjnym, dotrzymała słowa.

W przeszłości Komisja wydała wojnę złotym akcjom także we Francji, Hiszpanii, czy Portugalii i wygrała sprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Tagi: prywatyzacja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz