Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Złoty jest nienaturalnie słaby

0
Podziel się:

Witold Orłowski komentuje spotkanie szefa NBP z komisją finansów publicznych.

Złoty jest nienaturalnie słaby
bELAYTKd

Money.pl: Prezes NBP Marek Belka wziął udział w posiedzeniu komisji finansów publicznych. Mówił dużo o naszej słabej walucie. _ Złoty jest skazany na umocnienie _?

*Prof. Witold Orłowski, ekonomista: *Wszystko zależy jak zwykle od okresu. Jeśli patrzymy na dłuższy okres, to oczywiście, że tak. Złoty jest dzisiaj nienormalnie słaby i tak jest właściwie od początku kryzysu. Oczywiście, w sytuacji kiedy Polska gospodarka sobie dobrze radzi, złoty z czasem się umocni.

Krótkookresowo złoty jest widziany jako waluta ryzykowna, w związku z tym jest to waluta, z której się wycofuje w każdej niebezpiecznej sytuacji.

bELAYTKf

Czyli nie ma mowy o jakimś pewnym terminie?

Tak długo, jak są duże wahania i niepewność na rynku, złoty może pozostawać słaby, natomiast prędzej czy później się umocni. Dzisiaj złoty jest dużo słabszy niż powinien.

Obecność NBP na rynku pomaga naszej walucie?

Narodowy Bank Polski stara się nieco łagodzić wahania, które nie zależą od tego, co dzieje się w Polsce a od tego, co dzieje się na świecie. To oznacza, że tak naprawdę nic nie możemy na to poradzić i NBP również. Może natomiast starać się te niepokoje dotyczące złotego uspokajać.

Marek Belka mówi, że jeśli będzie taka potrzeba, to NBP udzieli pomocy bankom. Jakie działania może podejmować?

Dostarczając płynności w nieograniczonej wysokości. Później, jeśliby się okazało, że polskie banki mają większe problemy, niż te związane tylko z płynnością i mają problem z kapitałem, to wtedy pada już pytanie, czy NBP jest gotów działać jako pożyczkodawca ostatniej szansy.Jak na razie jednak nie widać ryzyka, żeby tak poważne rzeczy NBP miałby podejmować.

bELAYTKl

Póki co, to jest jedynie zapewnienie dostępu do płynności i pomaganie w przypadku, jeśli jest kłopot z płynnością w zakresie jakichś walut.

Posłowie z komisji finansów publicznych pytali również o pożyczkę dla MFW. To miałoby być ponad 6 miliardów euro. To będzie ostateczna kwota pożyczki?

A któż to może wiedzieć.

Pan z ręką na sercu nie powie, że to wystarczy?

Nie wiadomo, co się będzie działo na świecie.Nie ma pewności, kiedy i czy sytuacja się uspokoi, czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie będzie większej kwoty potrzebował. W ramach tej naszej ewentualnej składki na wzmocnienie kapitałowe, to tyle akurat się od nas oczekuje.

bELAYTKm

Czy w przyszłości jednak kraje znajdujące się w lepszej sytuacji nie będą musiały znowu się składać na zwiększenie kapitału MFW? Tego dzisiaj nikt nie wie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t190350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/marek;belka;przewiduje;umocnienie;zlotego,252,0,994556.html) Złoty powinien się umacniać. "Nie pytajcie kiedy" Marek Belka na posiedzeniu komisji finansów publicznych tłumaczył się z pożyczki dla MFW. Wyjawił też, czy NBP pomoże bankom w kryzysie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pozyczka;nbp;dla;mfw;ciagle;niepewna,75,0,989259.html) Belka pożyczy miliardy, jeśli dostanie ten list Prezes NBP oznajmił, że na razie bank centralny czeka na informacje z Brukseli co do wysokości pożyczek i zasad ich udzielania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t190350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;nbp;ujawnia;co;czeka;nas;w;przyszlym;roku,138,0,978826.html) Szef NBP ujawnia, co czeka nas w przyszłym roku Recesja? Marek Belka uważa, że nasza gospodarka i złoty....
bELAYTKG
wiadomości
wywiad
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)