Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Złoty to nie euro, więc inwestorzy wychodzą

0
Podziel się:

Dariusz Rosati mówi, jakie perturbacje czekają naszą walutę.

Złoty to nie euro, więc inwestorzy wychodzą
(Wojciech Moskal/East News)

Money.pl: Pod koniec ubiegłego tygodnia znowu frank szwajcarski poszedł mocno w górę. Czy to oznacza, że po względnie kilku spokojnych dniach wróciły lęki inwestorów?

*Dariusz Rosati, ekonomista, były minister spraw zagranicznych, kandydat na posła, startuje z listy PO: *Dokładnie tak. Po pierwsze mieliśmy serię niekorzystnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Po drugie jeszcze gorsze są te, które dotyczą wskaźnika PMI w Europie, który systematycznie spada i jest poniżej 50 w największych krajach w strefie euro.

Jest również niedobra wiadomość z Grecji, która będzie miała jeszcze większy deficyt i w rzeczywistości, jak stwierdził komitet niezależny przy parlamencie greckim, _ dług Grecji jest poza kontrolą _.

Włosi mają też problem ze swoimi oszczędnościami i planem, który grzęźnie w kłótniach ministrów.

Ten cały plan ulega rozwodnieniu, zostały zniesione podatki dla najbogatszych i nie bardzo wiadomo, jak Włochy chcą utrzymać 46 miliardów tych cięć.

Jak patrzy się na wszystkie dane, to złych wiadomości jest sporo.

Niestety tak. Ten wzrost franka i spadki na giełdach nie były spowodowane jednym wydarzeniem, ale właśnie takim skumulowaniem się złych wiadomości, podnoszącym niepewność. Moim zdaniem, to nie jest jakaś trwała tendencja. Myślę, że to jest chwilowa reakcja.

Czy *teraz *będziemy mieli do czynienia z taką sinusoidą nastrojów? Kilka dni spokoju i znowu nerwowe reakcje?

*Czy Polska wpadnie w recesję? *[

Cały czas twierdzę, że klucz do rozwiązania tej sytuacji jest właściwie w rękach polityków. To znaczy potrzebne są stanowcze decyzję i takie, które nie odnoszą się do jakiejś wizji rządu europejskiego lub czegokolwiek takiego. Bo takie pomysły nie uspokajają sytuacji.

Potrzebne są decyzje z bardzo konkretnymi działaniami. To znaczy potwierdzenie determinacji Europejskiego Banku Centralnego, że będzie skupował obligacje. A po drugie potrzebna jest informacja, że europejski mechanizm stabilizacyjny będzie uelastyczniony, będzie mógł podejmować samodzielne decyzje, a nie będzie to przechodziło przez procedurę zatwierdzania przez parlamenty państw członkowskich. Bo wiadomo, że będzie to bardzo rozciągnięte w czasie. Kolejną rzeczą są też reformy poszczególnych państw.

A jak radzą sobie poszczególne kraje?

Grecja jest przypadkiem straconym, im szybciej się to powie i oddzieli Grecję od reszty, tym lepiej. Natomiast Włochy nie są na przegranej pozycji, Portugalia też nie, Irlandia jest na bardzo dobrej drodze, żeby się wygrzebać z tych problemów.

**Kto może uratować nas przed recesją?

Co z Polską? Jak wyglądamy na tle reszty?

My mamy dość dobre fundamenty, ale nasza waluta to nie jest euro, w związku z tym jest zwiększone ryzyko. Ostrożniejsi inwestorzy wychodzą z takich walut.

Możemy się więc spodziewać głębszego kryzysu? Ta fala nas dosięgnie? Ostatnie dane PKB były dobre, ale według komentatorów to był ostatni tak dobry kwartał.

Nie sadzę, żeby ta fala do nas dotarła. Scenariusz jaki przewiduję dla strefy euro jest taki, że jednak wejdzie w krótką i przejściową, ale jednak recesję. Dla Polski oznaczałoby to tylko spowolnienie wzrostu, a nie recesję.

Jeżeli jednak będą się utrzymywać perturbacje od strony finansowej, na przykład kłopoty banków, to oczywiście będziemy mieli też skutki dla złotego i skupu obligacji. Z punktu widzenia realnej gospodarki nie będzie to groźnie, ale należy spodziewać się dużych wahań kursu i okresowych osłabień.

Więcej o kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/winiecki;dla;money;pl;strategia;na;trudne;czasy,254,0,797182.html) Winiecki dla Money.pl: Strategia na trudne czasy Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy wejść do strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t125429.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;badzmy;gotowi;na;krach;euro,131,0,734851.html) Rostowski: Bądźmy gotowi na krach euro Minister finansów Jacek Rostowski zapewnia, że od przyszłego roku konsolidujemy finanse publiczne. - _ Kryzys to czas wyborów _ - tłumaczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/moodys;polska;wytrzyma;ten;kryzys,229,0,889829.html) Wszystkim obniżają rating, a w Polskę wierzą Zdaniem agencji Moody's, Polska jest w dobrej pozycji, by przetrzymać światowe zawirowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wloski;senat;zaakceptowal;oszczednosci,48,0,873008.html) Włosi biorą się w garść. Będzie bolało, ale Unia nie utonie Program rządu premiera Silvio Berlusconiego ma wyciągnąć kraj z kryzysu. Cała Europa obserwuje.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)