Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmęczona Polska jednak w czołówce

0
Podziel się:

Polska jest nadal liderem w grupie państw postkomunistycznych, ale nasza pozycja może słabnąć - wynika z raportu przygotowanego na XVI Forum Ekonomiczne, które rozpocznie się w środę w Krynicy.

bEUySdxN

Polska jest nadal liderem w grupie państw postkomunistycznych, ale nasza pozycja może słabnąć - wynika z raportu „Nowa Europa”, przygotowanego na XVI Forum Ekonomiczne, które rozpocznie się w środę w Krynicy.

„To dobry czas dla całej gospodarki światowej, a więc także dla państw postkomunistycznych, zwłaszcza tych, które stały się członkiem UE” – referowała raport dziennikarzom Hanna Gronkiewicz-Waltz, która jest członkiem rady programowej Forum Ekonomicznego.

Raport z transformacji w krajach Europy Środkowej, Europy Południowo-Wschodniej i byłego Związku Radzieckiego przygotowany został pod kierownictwem Dariusza Rosatiego, a obejmuje rok 2005 i połowę 2006 roku.

bEUySdxP

Jest to szeroka analiza kondycji gospodarczej 27 krajów. W tych krajach głębokie przemiany ustrojowe zostały zapoczątkowane już na przełomie lat 80-tych i 90-tych.

Była prezes NBP zwracała uwagę, że Polska daje się przeganiać Czechom i Słowakom. „Przykładem dla Polski powinny być kraje nadbałtyckie, które rozwijają się w tempie 7-10 proc. I jestem pewna, że my też moglibyśmy takie tempo osiągnąć, jeśli zaczęlibyśmy obniżać podatki i stwarzać lepsze warunki przedsiębiorcom. To naprawdę jest możliwe” – mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Ogromnym sukcesem Polski jest poziom inflacji, bliski inflacji osiąganej w dojrzałych gospodarkach. Zwrócono też uwagę, że Polska i Słowacja są „zmęczone reformami”.
Natomiast to, co może oddalić nas od czołówki krajów europejskich, to bardzo małe wykorzystanie funduszy unijnych.

Autorzy raportu zwracali też na coraz szybszy rozwój krajów aspirujących do UE – Bułgarii i Rumunii, a także odwrót od przemian demokratycznych w postradzieckich krajach azjatyckich, jak Kazachstan, czy Uzbekistan.

bEUySdxV

Raport zostanie zaprezentowany podczas Forum Ekonomicznego, zwanego „polskim Davos”, które co roku odbywa się w Krynicy.

W tym roku udział w Forum weźmie około 3 tys. osób: komisarze unijni, prezydenci, premierzy, ministrowie z 60 krajów Europy, Ameryki, Azji. Organizatorem Forum jest Instytut Wschodni.

bEUySdyq
raport
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)