Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiana czasu nie aż tak opłacalna

0
Podziel się:

W nocy przeszliśmy na czas zimowy. Ekonomiści uważają, że stosowanie innego czasu latem i zimą również powoduje koszty.

Zmiana czasu nie aż tak opłacalna
(zoutedrop/CC/Flickr)

Ekonomiści uważają, że oprócz możliwych zysków, stosowanie innego czasu latem i zimą powoduje również koszty.

W sobotę w nocy cofnęliśmy wskazówki z 3:00 na 2:00. Przeszliśmy na czas zimowy.

Analityk Xelionu Łukasz Bugaj przypomina, że badania wykazały kilkuprocentową oszczędność prądu dzięki przejściu z czasu zimowego na letni. Ekspert podkreśla jednak, że taka zmiana i konieczność powrotu do czasu zimowego powodują też komplikacje.

Z kolei ekspert TMS Brokers Marek Wołos zwraca uwagę, że zmiana czasu może mieć wpływ również na zachowania europejskich inwestorów. Powodem jest to, że w Stanach Zjednoczonych przejście z czasu letniego na zimowy nastąpi dopiero za tydzień.

Zdaniem Marka Wołosa, taka zmiana może nie wyjść na dobre inwestorom europejskim, ponieważ na giełdzie amerykańskiej kluczowe dane są upubliczniane dopiero po dwóch, trzech godzinach od otwarcia notowań. Może się zatem okazać, że rodzimi inwestorzy zdążą zareagować na początkowe spadki notowań akcji, ale nie wystarczy im czasu na podjęcie decyzji, gdy aktywa podrożeją.

Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi im. Arego Sternfelda, rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii).

W USA, Kanadzie i Meksyku jest stosowane z wyjątkiem niektórych regionów. W Ameryce Południowej podwójny czas obowiązuje tylko w Brazylii, Chile i na Falklandach. Większość krajów na tym kontynencie, choć wprowadziła kiedyś czas letni, to obecnie z niego nie korzysta.

Rozróżnienia czasu nie wprowadziła nigdy większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Czas letni stosowany jest w Egipcie, Tunezji i Namibii. Zmianę czasu wprowadziły, ale nie korzystają z niej obecnie: RPA, Botswana, Ghana, Sierra Leone, Sudan, Czad, Libia, Algieria i Maroko. Podobnie jest w większości krajów azjatyckich (w tym Japonii, Indiach i Chinach). Czasu zimowego nie wprowadziły dotąd kraje Azji Południowo-Wschodniej oraz m.in. Nepal i Afganistan.

Do czasu letniego powrócimy 28 marca przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)