Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiana PKB w USA w pierwszym kwartale poniżej kreski

0
Podziel się:

Zmiana PKB okazała się sporo poniżej oczekiwań. Co się stało?

Zmiana PKB w USA w pierwszym kwartale poniżej kreski
(Polaris/East News)

Zmiana PKB w USA w pierwszym kwartale 2014 roku wyniosła minus procent (kwartał do kwartału, dane anualizowane), podało tamtejsze Biuro Analiz Ekonomicznych. Wynik jest dużo gorszy od oczekiwań oraz odczytu w poprzednim kwartale.

Urząd dokonał rewizji wstępnych danych. Poprzedni wynik za pierwszy kwartał mówił o niewielkim wzroście, na poziomie plus 0,1 proc. Ekonomiści co prawda potem szacowali, że gospodarka się jednak skurczyła, aczkolwiek zmiana miała być dużo mniejsza, na poziomie minus pół procent.

Ostatni tak słaby wynik gospodarka USA odnotowała w pierwszym kwartale 2011 roku. Od tego czasu niezmiennie rosła, osiągając dynamikę nawet na poziomie 3,7 proc. w pierwszym kwartale 2012 roku. Udany był też cały poprzedni rok - średnia, kwartalna zmiana PKB wyniosła około plus 2,5 procent.

źródło: Biuro Analiz Ekonomicznych USA

Tym, co zadecydowało o słabym wyniku, były fatalne warunki pogodowe, które sparaliżowały dużą część sektora przemysłowego, głównie budownictwo. Meteorolodzy szacują, że była to najbardziej mroźna i śnieżna zima w tym kraju od 20 lat. Urząd poda ostateczne dane 25 czerwca.

Reakcja inwestorów na opublikowane właśnie dane jest niewielka. Dolar nieznacznie traci w stosunku do euro, z kolei kontrakty na najważniejsze giełdowe indeksy znajdują się w pobliżu wczorajszych zamknięć.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)