Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiana subwencji oświatowej dopiero w 2013 roku

0
Podziel się:

Posłowie z komisji zagłosowali za poprawką PSL, zgodnie z którą samorządy będą musiały rezerwy subwencji oświatowej.

Zmiana subwencji oświatowej dopiero w 2013 roku
(skynesher/iStockphoto)

Sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego przyjęły poprawkę PSL do nowelizacji ustawy o dochodach samorządów. Zgodnie z nią dopiero w 2013 r. podniesiona będzie wysokości rezerwy subwencji oświatowej do poziomu 0,4 proc. Teraz stanowi 0,25 proc.

Wcześniej w projekcie znajdował się zapis, że nowelizacja weszłaby w życie z mocą od 1 stycznia 2012 r. Według posłów istniało zagrożenie, że zapis ten byłby niekonstytucyjny, stąd poprawka do nowelizacji.

Poprawkę PSL w głosowaniu poparło 27 posłów, siedmioro było przeciw, jedna posłanka wstrzymała się od głosu. Negatywnie natomiast komisje zaopiniowały wniosek PiS o odrzucenie projektu. Uzasadniając wniosek Sławomir Kłosowski (PiS) nazwał projekt nowelizacji _ przekładaniem pieniędzy z kieszeni do kieszeni _, w efekcie czego uszczuplona zostanie subwencja oświatowa.

Z kolei Lech Sprawka (PiS) powiedział, że obecnie nie jest właściwy czas na nowelizację ustawy o dochodach samorządów. Jego zdaniem, taką nowelizację należało uchwalić razem z ustawami okołobudżetowymi. _ Mamy już marzec _ - przypomniał. W jego ocenie nowelizacja przeprowadzona teraz zaburzy finanse samorządów.

Wniosek PiS poparło 10 posłów, 26 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Z rezerwy subwencji oświatowej dofinansowane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich na potrzeby młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych, a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych.

Wysokość rezerwy od 1 stycznia tego roku wynosi 0,25 proc. subwencji oświatowej. Wcześniej wynosiła ona 0,6 proc.

Pod koniec ubiegłego roku z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0,6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z organizacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji.

Czytaj w Money.pl
Uchwalają gnioty, a płacimy za nie my Money.pl wylicza straty: ponad 4 mld zł na wojnie z hazardem, 1,5 mld na obcięciu ulg na firmowe auta i 3 mld na usztywnieniu cen leków.
Drogie gadżety dla posłów. Zmarnują się? Parlamentarzyści otrzymali tablety za 1,5 mln złotych. Kłopotek: _ Pewnie go nie odbiorę _.
Czego chcą posłowie? Zobacz żądania Koniec tajemnic. Wreszcie powstało publicznie dostępne zestawienie projektów ustaw, nad którymi będą pracować posłowie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)