Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiana w OFE to propozycja szkodliwa dla gospodarki - twierdzą Buzek i Hausner

0
Podziel się:

Zdaniem Jerzego Buzka i Jerzego Hausnerera w dłuższej perspektywie nie zapewni ona ekonomicznego bezpieczeństwa ubezpieczonych.

Zmiana w OFE to propozycja szkodliwa dla gospodarki - twierdzą Buzek i Hausner
(Jakub Orzechowski / Reporter)

Ich zdaniem w dłuższej perspektywie nie zapewni ona trwałej poprawy stanu finansów publicznych, ani ekonomicznego bezpieczeństwa ubezpieczonych.

_ Obaj czujemy się współodpowiedzialni za reformę emerytalną wprowadzoną z końcem lat 90. Uważamy, że była konieczna. Sądzimy zarazem, że wszystkie reformy wymagają monitorowania, rzetelnego analizowania wprowadzonych rozwiązań i wprowadzania korekt. Ale korekta nie powinna podważać wielofilarowego systemu emerytalnego. A przyjęta przez rząd propozycja prowadzi do demontażu drugiego kapitałowego filara. Pomoże to doraźnie ograniczyć poziom deficytu budżetowego, ale nie gwarantuje w dłuższej perspektywie ani trwałej poprawy stanu finansów publicznych, ani zapewnienia ekonomicznego bezpieczeństwa ubezpieczonych. Jest to zatem propozycja szkodliwa dla polskiej gospodarki _ - napisali w oświadczeniu: były premier i były szef Parlamentu Europejskiego oraz były wiceszef rządu.

Przypomnieli również, że dwa lata temu rząd, wprowadzając korektę w systemie emerytalnym zapewniał, że nie zamierza przeprowadzić demontażu drugiego filara.

Niepokój budzi także sposób wprowadzania zmian w tak ważnej dla każdego dziedzinie, jaką jest system emerytalny - podkreślili Buzek i Hausner. _ Szczególnie nie podoba nam się nierzetelna argumentacja przedstawicieli rządu stosowana dla uzasadnienia zmian, podważająca zaufanie obywateli do państwa _ - napisali w oświadczeniu.

_ Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń wynikających ze stanu finansów publicznych, co wymaga poważnej dyskusji i działań kompleksowych oraz długofalowych, a nie doraźnych _ - dodali.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd chce zlikwidować drugi filar emerytur Jej zdaniem przesunięcie części obligacyjnej do ZUS ograniczy gromadzone w tym filarze oszczędności o około 50 proc.
Zmiany w OFE. "Wysokość emerytur będzie zależała od wielkości PKB" _ -Zaproponowane przez premiera Donalda Tuska zmiany dotyczące OFE pozwolą na przyspieszenie wzrostu gospodarczego _ - uważa Jan Krzysztof Bielecki.
Szczegóły w sprawie OFE jeszcze w sierpniu? Pod koniec sierpnia rząd będzie gotowy przedstawić wariant zmian w systemie emerytalnym dotyczącym OFE - zapowiedział premier.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)