Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

Zmiany na kolei. Zobacz, co się stanie z Twoim pociągiem

0
Podziel się:

Od listopada PKP upraszcza ofertę przewozów. Znikną pociągi pospieszne i ekspresy.

Zmiany na kolei. Zobacz, co się stanie z Twoim pociągiem
(DaLee_pl/CC/Flickr)

Money.pl sprawdził, czy *pasażerów *uderzy to po kieszeniach.

Celem spółki jest uproszczenie oferty przewozów. - _ Mamy obecnie cztery segmenty w ofercie: TLK, pospieszne, Expresy i Intercity. Po zmianach nasze pociągi będą jeździły tylko w dwóch kategoriach _ - wyjaśnia Paweł Ney, rzecznik PKP Intercity. _ - Przygotowujemy też nowy rozkład jazdy, który wejdzie w życie 13 grudnia . _Części połączeń zniknie.

Eksperci obawiają się, że za przekształcenia zapłacą pasażerowie. Tym bardziej, że PKP Intercity zależy na śrubowaniu wyników w obliczu planowanego na przyszły rok debitu na warszawskiej giełdzie. Firma zapewnia jednak, że w zmianach nie ma nowych, ukrytych kosztów.

Po zmianach zniknie pośredni** **standard podróży

W listopadzie łącznie dziesięć dawnych ekspresów i pociągów pospiesznych stanie się pociągami Tanich Linii Kolejowych lub Intercity. Na początku zmiany dotyczyć będą przede wszystkich połączeń z Warszawą. Później obejmą cały kraj.

Do segmentu Intercity awansowały składy z Warszawy do Bielska-Białej, Przemyśla, Wrocławia, Krakowa, a także z Gdyni do Zakopanego.

| Nowe połączenia Intercity po 2 listopada |
| --- |

Beskidy Warszawa Wsch. - Bielsko Biała - Warszawa Wsch
Pieniny Warszawa Wsch. - Kraków Gł./ Przemyśl Gł./ Nowy Sącz - Warszawa Wsch
Słowacki Warszawa Wsch. - Wrocław Gł. - Warszawa Wsch
Tatry Warszawa Wsch. - Kraków Gł./ Zakopane - Warszawa Wsch
Tetmajer Gdynia Gł. - Zakopane - Gdynia Gł.

źródło: PKP Intercity

Podobno, jak obiecują PKP Intercity, poprawi się standard podróżowania. Na długich trasach z Warszawy do Przemyśla oraz z Gdyni i Warszawy do Zakopanego podróżni otrzymają bezpłatny poczęstunek. W wagonach klasy drugiej będą mieli do wyboru miejsca w przedziałach sześciomiejscowych lub klimatyzowanych wagonach bezprzedziałowych.

Tymczasem na trasie Gdynia - Zakopane (IC Tetmajer), dodatkowo do obsługi połączenia zapewniony zostanie skład o najwyższym standardzie.

Z kolei pociągi kategorii najtańszej zatrzymają się na 14 dodatkowych stacjach.

| Nowe połączenia Tanich Linii Kolejowych po 2 listopada |
| --- |

Ernest Malinowski Warszawa Wsch. - Kraków Gł./ Krynica - Warszawa Wsch. Na trasie TLK Ernest Malinowski Dodatkowe postoje wyznaczono na stacjach: Warszawa Zachodnia, Kozłów, Miechów, Brzesko Okocim, Grybów i Stary Sącz
Matejko Warszawa Wsch. - Kraków Gł. - Warszawa Wsch. Dodatkowe postoje na stacji: Warszawa Zach., Włoszczowa Płn, Kozłów, Miechów.
Reytan Warszawa Wsch. - Katowice - Warszawa Wsch. Dodatkowe postoje na stacjach: Warszawa Zach., Włoszczowa Płn., Dąbrowa Górnicza.
Witkacy Warszawa Wsch. - Zakopane - Warszawa Wsch. Dodatkowe postoje na stacjach: Warszawa Zach., Włoszczowa Płn, Kozłów, Miechów, Kraków Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Maków Podhalański, Jordanów, Biały Dunajec, Poronin.
Mickiewicz Warszawa Wsch. - Kraków Gł. - Warszawa Wsch. Dodatkowe postoje na stacjach: Warszawa Zach., Włoszczowa Płn, Kozłów, Miechów (dotychczas pociąg kategorii IC)

źródło: PKP Intercity

Gdzie wzrosną, a gdzie spadną ceny?

Adrian Furgalski, dyrektor w firmie doradczej TOR, obawia się, że za restrukturyzację oferty PKP Intercity ostatecznie zapłacą klienci wyższymi cenami biletów.

Jednak rzecznik PKP Intercity uspokaja. - _ Zmiany, które wchodzą w listopadzie pokazują kierunek, w którym firma chce podążać. Na razie będą obowiązywały dotychczasowe taryfy. Wraz z nowym rozkładem ujawnimy dalsze propozycje, ale zapewniam, że nie będzie żadnych podwyżek _- zaznacza Paweł Ney.

Mimo to za bilet w pociągu, który będzie funkcjonował jako Intercity, zapłacimy za miejscówkę o 10 zł więcej niż gdy był expresem.

- _ W zamian pasażer otrzymuje wyższy komfort podróży. Jednocześnie bilety oraz miejscówki w pociągach przekwalifikowanych z ekspresów na Tanie Linie Kolejowe będą tańsze, a pociąg będzie bardziej dostępny dla pasażerów z mniejszych miast, dzięki dodatkowym postojom _ - dodaje rzecznik PKP.

Adrian Furgalski uważa, że dotychczasowe ekspresy, które zostaną zamienione na TKL, mimo że będą tańsze, to jednak obniży się ich standard i będą jechały dłużej.

- _ Przewidujemy, że czas przejazdu wydłuży się o około 10 minut. W Tanich Liniach Kolejowych będą jeździć te same składy, które dotychczas jeździły jako ekspresy. Jednocześnie flagowe połączenia skrócą czas przejazdu. Na przykład InterCity Warszawa - Kraków przejedzie w 2 godziny 29 minut wobec 2 godzin 50 minut obecnie _ - ripostuje rzecznik PKP Intercity.

Jednocześnie wskazuje, że po grudniowej rewolucji w cenach biletów zajdą także zmiany korzystne dla pasażerów. Szczególnie na dłuższych połączeniach. Rzecznik PKP Intercity powołuje się na przykład expresu z Warszawy do Szczecina, który obecnie kosztuje 104 zł (89 zł bilet i 15 zł miejscówka) po zmianie będzie kosztował 63 zł.

Co z ulgami?

Młodzież ucząca się, która obecnie jeździ expresami z 37-procentową ulgą, może obawiać się, że ją straci, kiedy ich pociąg _ awansuje _na Intercity.

W biurze prasowym spółki poinformowano nas, że PKP Intercity wprowadziły 26-procentową ulgę w cenie biletu Intercity i Eurocity dla młodzieży do 26 roku życia, bez względu czy uczy się czy nie.

We wszystkich pociągach za darmo podróżują dzieci do lat czterech. Jednocześnie przysługujące ulgi mają również inwalidzi oraz inne osoby uprawnione.

Mimo że obecnie spółka zapowiada, iż nie podniesie cen biletów, trudno jej będzie zagwarantować to w kolejnych latach.

- _ Firma musi dbać o wyniki, jeśli chce jak najlepiej wypaść przed inwestorami giełdowymi _ - dodaje specjalista branży kolejowej.

Póki co spółka poprawia wyniki finansowe likwidując deficytowe połączenia. W ciągu roku od przejęcia 400 pociągów pospiesznych, kilkanaście składów zniknęło z rozkładu jazdy. PKP Intercity tłumaczyły te decyzje względami ekonomicznymi. Obecnie znikają dwa kolejne: _ Przemysław _i _ Poznaniak _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)