Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany na szczycie. Premier ujawnia szczegóły

0
Podziel się:

Donald Tusk wymienił osoby, które opuszczą stanowiska w jego kancelarii. Podjął ostateczną decyzję w sprawie ABW.

Zmiany na szczycie. Premier ujawnia szczegóły
(PAP/Radek Pietruszka)

- _ Minister Arabski jest zainteresowany pozytywną decyzją w sprawie _ - powiedział na konferencji premier Donald Tusk, pytany czy szef jego kancelarii Tomasz Arabski zostanie ambasadorem w Hiszpanii. _ - Nie będę stawiał przeszkód - _ poinformował Tusk.

_ - Wpłynął wniosek ze strony ministra spraw zagranicznych o skierowaniu go na placówkę do Madrytu. Oczywiście nie jest to decyzja prezesa Rady Ministrów. Procedura jest czasochłonna. Wymaga decyzji i akceptacji ze strony prezydenta, ważna jest opinia komisji sejmowej _ - mówił Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia rządu.

_ - Rozmawiałem o tym z ministrem Arabskim. Byłby zainteresowany pozytywną decyzją. Nie będę stawiał przeszkód _ - zapowiedział premier.

Pytany, kiedy Arabski formalnie zostanie ambasadorem, Tusk powiedział: _ Wakat na stanowisku ambasadora w Madrycie trwa już trochę, więc powinniśmy sprawę szybko zamknąć _.

Dopytywany, czy następcą Arabskiego na stanowisku szefa kancelarii premiera będzie szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek, Tusk powiedział: _ Mam już następcę, ale nie powiem, bo sprawa jest w toku. Nie będę nikogo nominował, dopóki minister Arabski pełni swoją funkcję, bo to byłoby nieelegancko, a nuż nie dostanie nominacji od prezydenta, wolę nie wyprzedać faktów _.

Według art. 17. ustawy o służbie zagranicznej ambasadora mianuje i odwołuje prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych, zaakceptowany przez prezesa Rady Ministrów.

Dziś podpis pod rezygnacją, jutro jej wręczenie

Premier Donald Tusk zapowiedział, że podpisze rezygnację szefa ABW. Od dziś tą służbą formalnie kieruje Dariusz Łuczak, nie wiadomo jednak czy pozostanie na stanowisku na dłużej
Premier miał do dziś złożyć podpis pod rezygnacją szefa ABW. I - jak powiedział obietnicy dotrzymał.

Premier zapewnił też, że nie przewiduje zmian w Agencji Wywiadu, którą obecnie kieruje generał Maciej Hunia.

Los Ewy Kierzkowskiej przesądzonyWicepremier, szef PSL Janusz Piechociński zwrócił się o odwołanie Kierzkowskiej z funkcji sekretarza stanu w KPRM. Zastąpić ma ją szef gabinetu politycznego prezesa PSL Tomasz Jędrzejczak.

W ubiegłej kadencji Sejmu Kierzkowska była wicemarszałkiem Sejmu. W ostatnich wyborach nie zdobyła mandatu poselskiego z list PSL, w listopadzie 2011 r. premier Donald Tusk powołał ją na stanowisko sekretarza stanu w swej kancelarii.

Na listopadowym kongresie PSL, na którym Waldemar Pawlak stracił funkcję prezesa ludowców, Kierzkowska krytycznie skomentowała zwycięstwo Piechocińskiego. - Wpłynał do mnie wniosek ze strony pana Piechocińskiego i w najbliszym czasie zostanie rozpatrzony. Będę jeszcze rozmawial z panią minister. W związku z tym nie ma jeszcze nominacji dla jej następcy - podkreślił Tusk. _ - Ale żeby nie owijać w bawełnę, stanowisko w KPRM jakie pełniła Kierzkowska związne było z poprzednikiem pana Piechocińskiego. To jest stanowisko, które jest w dyspozycji mojego partnera koalicyjnego w rządzie, więc nie przewiduję utrudnień - _wyjaśnił premier.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)