Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
04.10.2012 20:44

Zmiany rozliczenia VAT. Co postanowili ministrowie?

Niemal półtorej godziny trwało dzisiejsze spotkanie premiera Donalda Tuska z ministrem gospodarki i ministrem finansów. Co uradzili?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

*Około półtorej godziny trwało dzisiejsze spotkanie premiera Donalda Tuska z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim w sprawie VAT. Przed tym spotkaniem zarówno Pawlak, jak i Rostowski mówili, że rozmowy _ idą w dobrym kierunku _. *

Jak dotąd nie udało się uzyskać komentarza uczestników spotkania. Pawlak opuścił kancelarię premiera nie rozmawiając z dziennikarzami. Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński, pytany o spotkanie, powiedział, że _ rozmowy były rzeczowe i będą kontynuowane _.

Rozmowa dotyczyła proponowanych przez Pawlaka rozliczeń VAT tzw. metodą kasową, która przewiduje, że podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę, nie później jednak niż 90 dni od dostawy towaru lub wykonania usługi.

Na temat propozycji dotyczącej VAT Pawlak i Rostowski rozmawiali dziś przed południem. _ - Sprawy idą w dobrym kierunku _ - ocenił po tym spotkaniu Rostowski. Natomiast Pawlak mówił dziennikarzom, że rozmowy z Rostowskim miały charakter techniczny.

_ - Jeżeli chodzi o sprawy VAT-u kasowego, to myślę, że mamy uzgodnienia co do zasady. Natomiast, jeżeli chodzi o szczegóły, to jeszcze są dopracowywane przez naszych współpracowników. Idzie to w dobrą stronę i mam nadzieję, że będzie sukces na tym polu _ - zaznaczył Pawlak po rozmowie z ministrem finansów.

_ - Co do zasady VAT kasowy dla małych podatników, czyli dla tych firm, które mają obroty 1,2 mln euro, a więc około 5 mln zł, jest uzgodniony _ - poinformował. Według niego podczas popołudniowej rozmowy z premierem omówiony miał być szczegółowy zakres wprowadzenia tych rozwiązań. Pawlak zapowiadał, że po tym spotkaniu zostanie opublikowany komunikat.

Według ministra gospodarki w sprawie kasowego rozliczenia VAT nie ma _ żadnego problemu z budżetem _. Pawlak wyjaśnił, że w takiej sytuacji podatnik, który nie zapłacił faktury, nie może odliczyć VAT, więc nie ma groźby ubytków dla budżetu.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował wcześniej, że w spotkaniu premiera z Pawlakiem i Rostowskim wezmą udział także eksperci.

Propozycja zmian w rozliczeniu podatku VAT znajduje się w przygotowanych przez resort gospodarki założeniach do ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. Ludowcy przekonują, że dziś mamy tylko _ pozornie kasowy _ VAT, bo jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić podatek.

Czytaj więcej w Money.pl
Uwaga przedsiębiorcy. Szykują zmiany w rozliczaniu podatku VAT Zakończyło się spotkanie premiera Tuska z ministrem gospodarki i ministrem finansów. Zobacz, co planuje resort gospodarki.
Pawlak będzie negocjował z Rostowskim Wicepremier wystosował zaproszenia do wszystkich partii, by omówić możliwość współpracy w sprawach gospodarczych. Na pierwszy ogień idzie koalicjant.
Jacek Rostowski chce inaczej liczyć dług publiczny. Będzie mniejszy? Według rządu wprowadzenie tych zmian spowoduje, że nie będzie potrzeby podwyższania podatku VAT.
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz