Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cięcia budżetowe
15.04.2013 11:24

Zmiany w budżecie i cięcie wydatków. Ministerstwo ujawnia

Resort finansów: prawo pozwala ograniczać wydatki, bez nowelizowania ustawy budżetowej. Zapowiada...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

Ministerstwo Finansów na razie nie pracuje nad nowelizacją budżetu na 2013 r., ani nie planuje ograniczenia wydatków państwa - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

_ - Dziś nie mówimy o nowelizacji budżetu na 2013 r. Musimy poczekać, ale nie ma daty granicznej, do kiedy trzeba byłoby to zrobić, która byłaby wiążąca _ - powiedziała Majszczyk.

Zwróciła uwagę, że prawo pozwala ograniczać niektóre wydatki państwa bez konieczności nowelizowania ustawy budżetowej. Jej zdaniem w drugiej połowie roku sytuacja w gospodarce powinna się zmienić i nastąpi ożywienie.

Budżet przewiduje, że w tym roku deficyt nie przekroczy 35 mld 565 mln 500 tys. zł, a dochody wyniosą 299 mld 385 mln 300 tys. zł. Wydatki nie będą wyższe niż 334 mld 950 mln 800 tys. zł. Zgodnie z ustawą w tym roku polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,2 proc. PKB, a średnioroczna inflacja wyniesie 2,7 proc.

Jednak po dwóch miesiącach mieliśmy znacznie niższe wykonanie wpływów podatkowych. I tak wpływy z podatku VAT stanowiły tylko 14 proc. wpływów całorocznych - niecałe 20 mld zł na ponad 160 mld zł zaplanowanych, z akcyzy 13,5 proc. to jest 8 mld zł na 64 mld zł, z CIT 12,9 proc. - 4 mld zł na 30 mld zł i z PIT 16 proc. - 7 mld zł na 43 mld zł. Jeszcze gorzej jest z wpływami niepodatkowymi (tutaj są zaplanowane między innymi wpływy z mandatów). Ich wykonanie po 2 miesiącach wyniosło niewiele ponad 10 proc. - 3 mld zł z zaplanowanych ponad 30 mld zł. Za to po pierwszych dwóch miesiącach roku, deficyt budżetowy przekroczył 60 proc. deficytu całorocznego.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował niedawno, że decyzja o potencjalnej nowelizacji budżetu na ten rok może zapaść po ocenie dochodów za kwiecień i maj.

Dodała, że po dwóch miesiącach (styczeń, luty) niższych dochodów podatkowych, w marcu nastąpiło odbicie. Zaznaczyła, że w styczniu - po grudniowej nowelizacji rozporządzenia - zostały zrealizowane zwroty VAT dla firm. _ W grudniu tego roku ten ubytek zostanie odbudowany _ - powiedziała.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys? Sprawdź, gdzie w Polsce zarabia się najlepiej Na tych stanowiskach można zarobić średnio od 10 do ponad 32 tysięcy złotych miesięcznie.
Raport Money.pl: Lista niedotrzymanych obietnic Donalda Tuska Wyższe podatki i opłaty - tak rząd zasypując dziurę w budżecie drenuje nasze kieszenie. Sprawdź, ile nas to kosztuje.
Tagi: cięcia budżetowe, budżet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz