Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w emeryturach. Premier ujawnia

0
Podziel się

Donald Tusk: jest kilka rozstrzygnięć dotyczących przede wszystkim systemu wypłacania pieniędzy.

Zmiany w emeryturach. Premier ujawnia
(PAP/Radek Pietruszka)
bDgjuLKd

Po przeprowadzeniu przeglądu systemu emerytalnego rząd wyda w maju, może w czerwcu komunikat w sprawie OFE - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Tusk powiedział, że przed rządem jest kilka rozstrzygnięć dotyczących przede wszystkim systemu wypłacania emerytur. _ Na razie analizuję, bo dopiero wczoraj wieczorem otrzymałem materiał autoryzowany przez uczestników tego rynku, przez same OFE, mówiący o tym, że OFE tylko przez 10 lat wypłacałyby emerytury _ - powiedział.

Jego zdaniem propozycje OFE trzeba dokładnie sprawdzić, ponieważ w jakimś sensie są intrygujące. Dodał, że w Sejmie jest projekt poselski dotyczący dobrowolności wpłat do OFE. _ Wiosną będziemy rozważali wszystkie warianty. Do tego jesteśmy zobowiązani. Myślę, że w maju, może w czerwcu będziemy gotowi z komunikatem w tej sprawie. Proszę nie spodziewać się, przynajmniej w tej chwili, jakichś rewolucyjnych rozstrzygnięć _ - dodał premier.

Przeprowadzenie przez rząd przeglądu systemu emerytalnego w 2013 r. nakazuje ustawa o systemie emerytalnym.

bDgjuLKf

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym. Na przykład dla osoby w wieku 67 lat, przeciętny wiek trwania życia wynosi 192,1 miesięcy, czyli około 16 lat. Tak długo OFE wypłacałyby emeryturę.

Zgodnie z propozycję IGTE klient OFE mógłby jednak zdecydować, by emeryturę wypłacać krócej, ale nie krócej niż 10 lat. W przypadku śmierci członka funduszu w trakcie pobierania wypłaty programowej, jego środki podlegałyby dziedziczeniu. Aby zabezpieczyć przyszłych emerytów przed spadkiem wartości ich portfela, na pięć lat przed wiekiem emerytalnym ich oszczędności byłyby przenoszone do funduszu ochrony kapitału. Poziom inwestycji w akcje nie mógłby przekraczać w nim 15 proc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w ubiegłym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 233,23 mln zł. Jest to drugi przelew w marcu. ZUS od początku roku przekazał łącznie 1 mld 798,05 mln zł.Transfery do OFE w 2012 roku wyniosły 8 mld 018,51 mln zł.

bDgjuLKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)