Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w emeryturach. Tusk ogłosił brutalną prawdę

0
Podziel się

Premier ujawnił, na co jest gotowy by przeforsować zmiany.

Zmiany w emeryturach. Tusk ogłosił brutalną prawdę
(Grzegorz Rogiński/KPRM)
bDBrgaqd

Za miesiąc do Sejmu powinien trafić rządowy projekt wydłużający wiek emerytalny - zapowiedział po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk.

Przepisy zrównujące i wydłużające czas pracy kobiet i mężczyzn do 67. roku życia będą szeroko konsultowane, choć - jak podkreślił Tusk - opinia publiczna już ma wiele informacji na ten temat. _ - Konsultacje będą trwały najdłużej jak to tylko prawnie możliwe. Potrwają 30 dni - _zapowiedział premier.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Zdaniem Donalda Tuska tylko szeroka debata na ten temat pozwoli uświadomić Polakom, jak ważna jest zmiana przepisów w kwestii emerytur i późniejszego kończenia aktywności zawodowej. _ _

bDBrgaqf

_ - To jest decyzja, którą ktoś wreszcie musi podjąć. Chcemy dotrzeć do możliwie szerokiej rzeszy Polaków z tym prawdziwym, choć brutalnym komunikatem dotyczącym naszej przyszłości - _ oświadczył Tusk.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Rządowy projekt ma zrównać wiek przechodzenia na emeryturę mężczyzn i kobiet na poziomie 67 lat. Z prowadzonych ostatnio badań opinii publicznej wynika, że większość społeczeństwa nie popiera tego rozwiązania. Rząd chce stopniowo zrównywać i podwyższać wiek emerytalny. Na podwyższenie i zrównanie nie zgadzają się zarówno PiS i Solidarna Polska, jak i SLD. PSL proponuje z kolei wcześniejszą emeryturę dla kobiet, które mają dzieci.

Zgodnie z koncepcją premiera, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.

bDBrgaql

Donald Tusk spotka się dziś wieczorem z klubem parlamentarnym Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematem będzie reforma emerytalna i propozycje PSL, o uzależnieniu wieku emerytalnego kobiet od liczby wychowanych dzieci. Na dzisiejszej konferencji, Donald Tusk dość sceptycznie odniósł się do tych propozycji.

W połowie przyszłego tygodnia odbędzie się w Sejmie debata na temat wydłużenia wieku emerytalnego. W dyskusji, której inicjatorkami są członkinie Parlamentarnej Grupy Kobiet, mają wziąć udział miedzy innymi premier Donald Tusk oraz ministrowie: finansów Jacek Rostowski i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

O sporach o reformę emerytalną czytaj w Money.pl
Starzy zabierają etaty młodym? Nonsens! 340 tysięcy nowych miejsc pracy w osiem lat Rząd chce przesunąć wiek emerytalny do 67 lat. Zobacz zaskakujące skutki zmian.
Premier jest jak cesarz. Tym razem będzie się musiał ugiąć Poseł PSL mówi, że liczy na wspólny z PO projekt reformy emerytalnej.
Solidarność: "Zbojkotujemy Euro 2012" _ Nie chcemy igrzysk w zamian za emerytury. Sielanka się skończyła _ - mówi przewodniczący Solidarności.
bDBrgaqm
bDBrgaqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)