aktualizacja 19:05
_ - Trzy filary to system nie pozbawiony wad. Kryzys ujawnił wiele usterek. Obciąża system finansowy i generuje dług publiczny - _ mówił dziś premier. Jak zaznaczył, dyskusja nad jego przyszłością trwała do ostatnich godzin. Zmiany rząd chce wdrożyć do kwietnia.
Trzy filary w systemie emerytalnym zostają, ale do OFE trafiać będzie nie - jak obecnie - 7,3 procent pensji, a jedynie 2,3 procent ubruttowionej pensji. Pozostałe 5 procent trafi na indywidualne konto, zarządzane przez ZUS. Tam będzie waloryzowane podobnie jak obligacje. Do 2017 roku część dla ZUS zmniejszona zostanie do 3,8 procent.
Premier chce, by zmianom towarzyszył system dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego, ze składkami odpisywanymi od podstawy opodatkowania. Do II i III filara od 2017 roku będzie można przekazać dodatkowe 4 procent swojego wynagrodzenia. Początkowo - 2 procent, a następnie 3 procent.
POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:
dźwięk IAR
System - jak mówił Donald Tusk - trzeba naprawić, a nie przewrócić i zrewolucjonizować. Zmiany - zgodnie z założeniami - nie mogą w żaden sposób dotknąć obecnych i przyszłych emerytów. Przyznał, że nie ma możliwości przedstawienia dokładnych wyliczeń na temat wpływu zmian na dług publiczny, ale plany są takie, by przestał się on powiększać.
Składka emerytalna wynosi obecnie 19,52 procent, z czego 12, 22 procent trafia do ZUS a 7,3 procent do Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Premier zapowiedział, że projekt ustawy reformującej funkcjonowanie OFE powstanie bardzo szybko. W części składki, która nadal będzie trafiać do OFE, towarzystwa emerytalne nie będą miały ograniczeń co do inwestowania w obligacje.
Donald Tusk powiedział, że część II filara obsługiwana przez ZUS ma odpowiadać wzrostowi kapitałów gromadzonych przez płatników składek na poziomie takim, jaki osiągałyby OFE na inwestycjach w obligacje.
Dodatkowo rząd chce, by OFE przedstawiały ubezpieczonym możliwość wyboru subfunduszy - czy jego pieniądze trafią na inwestycje bezpieczniejsze, jak rządowe obligacje, czy będą lokowane bardziej agresywnie.
Boni i Kotecki liczą na niższy dług
_ - W 2011 roku, jeśli uda nam się przeprowadzić tę reformę, dług publiczny zostanie pomniejszony o 0,8 pkt proc. To jest dużo. A później w 2011 r. oscyluje to wokół 0,9-1 pkt proc. _ - powiedział w TVN CNBC szef doradców premiera Michał Boni.
Boni dodał, że limity inwestycyjne będą bardziej elastyczne, i nie wykluczył, że możliwe będzie inwestowanie 100 proc. środków w akcje: - _ To chcielibyśmy przedyskutować z kolegami z OFE, jesteśmy otwarci na rozmowy. Limity inwestycyjne będą bardziej elastyczne _ - dodał.
Podobnego zdania jest wiceminister finansów Ludwik Kotecki: - _ Proponowane zmiany obniżą deficyt sektora finansów publicznych według metodologii UE, czyli ESA'95, o 0,9-1,0 pkt procent Nie zmniejszy to natomiast deficytu w ujęciu kasowym _ - mówi Kotecki. - _ Mniejsze będą także potrzeby pożyczkowe budżetu, co przełoży się na spadek długu publicznego o około 1 pkt proc., zarówno tego według metodologii UE, jak i państwowego długu publicznego. _.
Ekonomiści krytykują pomysły rządu
Zdaniem ekonomisty Ryszarda Petru rządowy plan zmian w OFE jest antyreformą, która nie przyniesie korzyści emerytom. Uważa, że ten plan to tylko wsparcie działania ZUS, a projekt psuje dobry system emerytalny.
POSŁUCHAJ RYSZARDA PETRU:
dźwięk: IAR
Zdaniem Ryszarda Petru obowiązujący system gwarantuje nam emerytury z dwóch źródeł jeżeli reforma wejdzie w życie część pieniędzy pozostanie w sferze obietnic.
Prof. Krzysztof Rybiński, były prezes NBP w rozmowie z Money.pl mówi wręcz o demontażu systemu emerytalnego: _ - Według tych zmian, po 2017 roku w OFE nie będziemy odkładali już prawie nic. A w 2018 przyjdzie kryzys, bo na emerytury będzie odchodził wyż demograficzny - _podkreśla ekonomista. _ - Pieniądze, które odbierze się OFE i da do ZUS nie będą odkładane. One będą przejadane. _
Czytaj w Money.pl [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1322641800&de=1322665200&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=DJI&s%5B1%5D=S%26P&s%5B2%5D=Nasdaq&w=600&h=300&cm=1&lp=4&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)