Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Szumilas: nauczyciele nie mają powodu do strajku

0
Podziel się:

Minister edukacji liczy na porozumienie z nauczycielami. Ci twierdzą z kolei, że zmiany w Karcie są podyktowane tylko chęcią zaoszczędzenia.

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Szumilas: nauczyciele nie mają powodu do strajku
(Reporter)
bEsvzDBx

Nauczyciele nie mają powodu do strajku - uważa minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas (na zdjęciu). ZNP ma w podjąć dziś decyzję o ewentualnym strajku nauczycieli w związku z zaproponowanymi przez MEN zmianami w Karcie Nauczyciela.

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje rządowe propozycje zmian w Karcie Nauczyciela. Chodzi głównie o umiejscowienie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli przy samorządach.

_ - Myślę, że dzisiaj nauczyciele nie mają powodu do strajku. Przez ostatnie pięć lat podnoszone były wynagrodzenia nauczycielskie. Zmiany w Karcie Nauczyciela są dla dobra ucznia. Obejmujemy te obszary, które wpływają, na jakość kształcenia. Nauczycielom powinno zależeć też na tym, aby podnosić jakość kształcenia _ - powiedziała Szumilas.

bEsvzDBz

Minister dodała, że prowadziła negocjacje _ przez wiele miesięcy nie tylko ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, ale ze wszystkimi związkami nauczycielskimi i z samorządami terytorialnymi _.

_ - Propozycja zmiany Karty Nauczyciela jest efektem tych negocjacji. Myśmy przez wiele miesięcy rozmawiali o urlopach, rejestrowaniu godzin, o tych wszystkich zmianach, które są zaproponowane w Karcie Nauczyciela _ - podkreśliła Szumilas.

Szefowa MEN zaznaczyła, że liczy na porozumienie w sprawie zmian w Karcie. _ - Nie wychodziłam ze zmianą Karty Nauczyciela poza te obszary, o których dyskutowaliśmy w czasie negocjacji. Myślę, że strona związkowa i strona samorządowa widzą moją determinację w przeprowadzeniu tych zmian zgodnie z ustaleniami. Jeżeli to są zmiany, które proponuję zgodnie z ustaleniami, to myślę, że pole porozumienia jest bardzo szerokie _ - powiedziała Szumilas.

ZNP uważa, że zaproponowane przez rząd zmiany w Karcie Nauczyciela _ nie mają projakościowego charakteru i podyktowane są tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi. Za najbardziej istotne, zagrażające środowisku nauczycielskiemu, Związek Nauczycielstwa Polskiego uznaje zmiany, które dotyczą postępowań dyscyplinarnych oraz awansu zawodowego nauczycieli _.

bEsvzDBF

Związek sprzeciwia się także propozycji usytuowania komisji dyscyplinarnych przy jednostkach samorządu terytorialnego. Obecnie kompetencje te należą do wojewodów i kuratorów oświaty. W ocenie związku, samorządy _ nie wykazują zdolności do działania w zakresie poprawnego powoływania i odwoływania członków komisji dyscyplinarnych _. _ Istnieje poważna obawa, że członkowie komisji dyscyplinarnych przy jednostkach samorządu terytorialnego wyłaniani będą w sposób przypadkowy i pozamerytoryczny _ - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Dodał, że _ najniebezpieczniejsza jest propozycja wyboru rzecznika dyscyplinarnego _ przez samorządy. _ Nie określa się przy tym żadnych wymagań merytorycznych do sprawowania niniejszej funkcji; rzecznikiem może więc być dowolny pracownik urzędu gminy czy starostwa powiatowego, cieszący się zaufaniem swojego zwierzchnika, bez znajomości przepisów prawa i kwalifikacji pedagogicznych _ - podaje ZNP i postuluje wobec MEN bezwarunkowe wycofanie się z tego pomysłu.

ZNP krytykuje również propozycję MEN dotyczącą przyznania samorządom wpływu na awans zawodowy nauczycieli. Chodzi m.in. o możliwość decydowania przez samorządowców, kto z nauczyciela mianowanego stanie się nauczycielem dyplomowanym. Podkreśla, że powołanie komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego powinno należeć do kuratorów oświaty.

Krytyka ZNP obejmuje również propozycję zmian zasad wynagradzania nauczycieli i planowanej likwidacji dodatków finansowych, określenia wymiaru i terminu urlopów wypoczynkowych (do 47 dni roboczych), ograniczenia urlopów dla poratowania zdrowia oraz rejestracji czasu pracy nauczycieli.

bEsvzDBG

Projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela został przekazany przez MEN do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych pod koniec września.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m204820.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szesciolatki;do;szkol;juz;w;przyszlym;roku;tego;chce;minister;edukacji,178,0,1414066.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 6-latki do szkół od września. Tego chce rząd
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/124/m113020.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szkolnictwo;w;polsce;men;da;pieniadze;na;walke;z;nudnymi;lekcjami,144,0,1385104.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To koniec nudnych lekcji w szkołach?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m281088.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poczatek;roku;szkolnego;co;bedzie;priorytetem,110,0,1373806.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szumilas zdradza priorytety na ten rok
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m80883.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/men;twierdzi;ze;liczba;zwolnionych;nauczycieli;bedzie;podobna;jak;zeszlym;roku,33,0,1368097.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Już wiadomo ilu nauczycieli straci pracę
bEsvzDCa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)