Dostosowanie ustawy zasadniczej do prawodawstwa Unii Europejskiej, czyli umożliwią Polsce wejście do strefy euro, mogą zostać przeprowadzone do połowy 2011 roku - uważa Jarosław Gowin, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO i szef sejmowej komisji konstytucyjnej.
Liczy także, że obecny układ sił w parlamencie umożliwi takie zmiany, jednak w przypadku gdyby się nie udało zmiana ustawy zasadniczej będzie możliwa dopiero w 2012 roku.
_ - De facto oznacza to, że do zmian musiałoby dojść jeszcze przed wakacjami. W drugiej połowie roku będzie polska prezydencja w UE oraz kampania przed wyborami do parlamentu, a to nie jest właściwy czas na takie zmiany _ - powiedział Gowin.
W ocenie wiceministra finansów i pełnomocnika rządu ds. euro Ludwika Koteckiego obecnie najbliższym możliwym terminem wejścia Polski do EMU jest rok 2015, jednocześnie rząd nie wyznacza precyzyjnej daty ze względu na niepewność w otoczeniu gospodarczym Polski, która może wywołać opóźnienia na drodze do pełnej integracji walutowej z eurolandem.
Poseł PO zaznaczył jednocześnie, że proces przeprowadzania ustawy przez parlament będzie trudny, jednak obecnie panuje korzystny dla zmian w konstytucji układ sił politycznych w Sejmie.
Rada Polityki Pieniężnej od wielu miesięcy podkreśla, że przystąpienie Polski do ERM2 i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po spełnieniu niezbędnych warunków prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych.
_ - Oczywiście przeprowadzenie tych zmian będzie bardzo trudne. Prawo i Sprawiedliwość będzie przeciwne wszelkim propozycjom, niezależnie od tego czy będą złe czy dobre. Jednak ta partia nie ma już możliwości blokowania zmian, do których potrzeba większości 2/3, zaś porozumienie co do proponowanych zmian można będzie uzyskać pomiędzy klubami parlamentarnymi PO, PSL, SLD i PJN _ - powiedział Gowin.
Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił w ubiegłym roku projekt zmian w konstytucji zawierający m.in. regulacje, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczą one organizacji Narodowego Banku Polskiego, np. przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. W prezydenckim projekcie znajdują się też przepisy, które mają ułatwić Polsce proces głębszej integracji europejskiej.
Minister w Kancelarii Prezydenta Hubert Łaszkiewicz, podczas sejmowej debaty nad prezydencką inicjatywą ustawodawczą, proponował, aby po zmianie złotego na euro i odebraniu kompetencji RPP w zakresie polityki pieniężnej, organ ten mógł działać jako część analityczno-doradcza banku centralnego bez umocowania konstytucyjnego.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t126428.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gowin;debata;nad;konstytucja;to;nie;zaslona;dymna,232,0,736488.html) | Gowin: Debata nad konstytucją to nie zasłona dymna Prezydent Komorowski nie jest rządowym PR-owcem. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t126408.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiana;konstytucji;pod;dyktando;euro,0,0,736256.html) | Zmiana konstytucji pod dyktando euro Komorowski: Wcale nie musimy się śpieszyć, do eurolandu wejdziemy kiedy będziemy gotowi. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t122894.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;sld;psl;za;zmianami;w;konstytucji,236,0,736236.html) | PO, SLD, PSL za zmianami w Konstytucji Te trzy partie uważają, że propozycje prezydenta są jak najbardziej trafione. |