Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w KRUS tylko symboliczne. Oszczędności nie będzie

0
Podziel się:

Decyzja rządu to krok w dobrym kierunku, ale nie przyniesie wymiernych efektów dla budżetu - mówią ekonomiści.

Zmiany w KRUS tylko symboliczne. Oszczędności nie będzie
(Michal WARGIN/East News)

Przyjęcie przez rząd projektu ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 rok to dopiero pierwszy, symboliczny krok w reformowaniu KRUS - mówią eksperci.

Prof. Krzysztof Rybiński (na zdjęciu), były wiceprezes NBP powiedział, że to dobry kierunek zmian w reformowaniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). _ - Rządowy projekt to formalne wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, ale to dopiero pierwszy krok w zrównaniu obciążeń rolników ze składkami, które muszą ponosić przedstawiciele innych zawodów. Mam nadzieję, że za tym pierwszym krokiem pójdą następne _ - powiedział Rybiński.

Zdaniem dr Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową rządowa propozycja jest dość symboliczna, a więc podobnie będą wyglądały jej skutki dla budżetu.

_ - Wszystko to wygląda na ciężko wypracowany kompromis. Dobrze jednak, że doszło do przełamania bariery mentalnej, że rolnicy też będą obciążeni składkami. Skutki dla budżetu będą zapewne symboliczne _ - uważa Wyżnikiewicz.

Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że przyjęty przez rząd projekt ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników jest wariantem zdecydowanie lepszym od dwóch wcześniejszych propozycji.

_ - Ta decyzja i ta nowa propozycja - to jest dowód na to, że w koalicji rozmawiamy, potrafimy się dogadać i że w stosunku do wcześniejszych dwóch propozycji, jakie zgłaszało PSL (...) i propozycji zgłoszonej w expose pana premiera, udało się wypracować trzeci wariant. Myślę, że wariant zdecydowanie lepszy od dwóch poprzednich _ - powiedział wczoraj Sawicki w TVP Info.

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 rok. Składka będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy w gospodarstwie rolnym. W gospodarstwach poniżej 6 ha zapłaci ją KRUS, a powyżej 6 ha - rolnik.

Ustalono również, że co miesiąc KRUS będzie przekazywał do Narodowego Funduszu Zdrowia kwotę ryczałtową w wysokości 155 mln 167 tys. zł. Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie 1 lutego 2012 roku.

Czytaj więcej o zmianach w KRUS w Money.pl
Im więcej ziemi, tym wyższa składka rolnika Zarówno PO jak i PSL popierają wprowadzenie tych zmian. Docelowo rząd planuje, by rolnicy znaleźli się w powszechnym systemie ubezpieczeń.
Przedsiębiorcy muszą płacić, ale dla rolnika 18 zł to za dużo Eugeniusz Kłopotek z PSL mówi o zmianach w składkach zdrowotnych dla rolników.
PSL też chce się wziąć za KRUS. Ulgi dla... _ - Miejmy świadomość, że rolnicy, którzy mają po kilka hektarów, prowadzą najczęściej gospodarstwa niedochodowe - _ mówi Jan Bury.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)