Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE okiem Ryszarda Petru: Nie do przyjęcia

0
Podziel się:

Rozumiem, że rząd nie ma pieniędzy, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. Ale nie można wywracać do góry nogami systemu.

Zmiany w OFE okiem Ryszarda Petru: Nie do przyjęcia
(media.grupabrebanku.pl)

- _ Dotychczasowy system wymaga zmian, ale to co proponują Donald Tusk i Jacek Rostowski jest nie do przyjęcia _- uważa Ryszard Petru, ekonomista. Ekspert bardzo krytycznie ocenia pomysł zabrania z funduszy części obligacyjnej. Niezrozumiałe jego zdaniem jest też to, że ci, którzy nie podejmą decyzji czy zostać w OFE czy przenieść się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, automatycznie trafią do ZUS-u.

-_ W sporze dotyczącym reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych bliżej mi do Jerzego Buzka _ - mówi Ryszard Petru, szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Były premier otwarcie krytykuje rządowe plany, które zakładają między innymi przesunięcie części obligacyjnej OFE do ZUS-u.

- _ Argumenty Jerzego Buzka dużo bardziej mnie przekonują. Rozumiem, że rząd nie ma pieniędzy, ale minister Rostowski powinien się przyznać, że sytuacja wymknęła się spod kontroli, że musi likwidować progi ostrożnościowe. Z drugiej strony to nie jest tak, że można zrobić wszystko w systemie. Ważne jest, żeby wprowadzając korekty nie wywrócić go do góry nogami _ - podkreśla ekonomista.

Ryszard Petru skrytykował sposób w jaki rząd wprowadza zmiany. Pieniądze z OFE już znalazły się w przyszłorocznym budżecie, choć tych przepisów jeszcze nie ma.

- _ Rozumiem, że ustawa będzie dzisiaj - to jest 10 października. Prezydent chce mieć 21 dni na podpisanie, mamy bardzo mało czasu. To też wydaje mi się bardzo złym przykładem tego, jak się załatwia sprawy w tym kraju. Na tak ważną ustawę miesiąc i dwadzieścia jeden dni to stanowczo za mało, zwłaszcza, że to jest ustawa na lata. Może istotnie zaburzyć wizerunek Polski wśród inwestorów. To, co też istotne to to, że ta ustawa wprowadza dużą niepewność wśród emerytów, którzy naprawdę są teraz kompletnie skonfundowani i na pytanie, czy wolą ZUS czy OFE odpowiadają, że wolą KRUS _ - ironizuje Ryszard Petru.

Ekspert wyraził nadzieję, że w trakcie rozpoczynających się dziś konsultacji rząd wprowadzi zmiany do pierwotnych założeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest projekt zmian w OFE. Ministerstwo ujawnia Przekazanie części nieakcyjnej do ZUS-u, zmniejszenie opłat pobieranych prowizji, dobrowolność wyboru, zmiany w trzecim filarze - to niektóre elementy rządowego projektu zmian w OFE.
Jest pewna zmiana w projekcie OFE Z nieoficjalnych informacji PAP wynika także, że projekt zakłada, iż ubezpieczeni będą mieli 3 miesiące na podjęcie decyzji, czy zostają w OFE.
Zmiany w OFE do konsultacji jeszcze dziś Rządowe prace nad zmianami w OFE zakończone. I jak mówi premier obowiązujący obecnie system wymaga zmian.
Ważna deklaracja wicepremiera ws. OFE Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że przedstawi swoje stanowisko w sprawie planowanych zmian w OFE, kiedy gotowa będzie cała ustawa.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)