Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nip
01.01.2012 10:22

Zmiany w podatkach w 2012 r.

Wyższy VAT na ubranka dziecięce, to jedna z głównych zmian w systemie podatkowym w 2012 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lisafx/Dreamstime)

Wyższy VAT na ubranka dziecięce, likwidacja lokat antybelkowych oraz zniesienie numeru NIP dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej - to główne w systemie podatkowym w 2012 roku.

W nowym roku więcej zapłacimy za ubranka dziecięce. Podatek VAT na te artykuły rośnie z 8 do 23 procent, do czego zmusił Polskę europejski Trybunał Sprawiedliwości - mówi rzeczniczka administracji podatkowej Wiesława Dróżdż.

-_ Od nowego rośnie podatek VAT na ubranka dziecięce, ponieważ Polska przegrała sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i musi wykonać wyrok. Jego niewykonanie spowoduje nałożenie ryczałtu lub kary pieniężnej _ - tłumaczy Wiesława Dróżdż.

Z kolei na przełomie marca i kwietnia zniknie możliwość obchodzenia tak zwanego podatku Belki. Obecnie zyski z lokat jednodniowych są zaokrąglane do zera, co pozwala na niepłacenie podatku, jednak już w wkrótce zmieni się zasada zaokrąglania - wyjaśnia rzeczniczka ministerstwa finansów Małgorzata Brzoza.

- _ Zmiana będzie polegała na tym, że podatek czy wysokość odestek od zysków kapitałowych będzie zaokrąglany do pełnych groszy w górę _ - tłumaczy rzeczniczka resortu.

Zmiana zwiększy wpływy do budżetu o niecałe 400 milionów złotych rocznie.
Wraz z początkiem 2012 roku większość Polaków może zapomnieć o numerze NIP, który będą musieli podawać już tylko przedsiębiorcy.

- _ Numer NIP zostanie zastapiony naszym popularnym PSESEL-em, który towrzyszy nam przez całe życie, bo jest nadawany już w dniu narodzin _ - mówi Wiesława Dróżdż.

Zmiany dotyczą również podatku od spadku i darowizn. Od dziś z tego podatku jest zwolnione nabycie w drodze spadku pieniędzy zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. Zwolniono również z opodatkowania pieniądze odziedziczone i otrzymane w darowiźnie przez osoby, które tworzą rodzinę zastępczą, lub prowadzą rodzinny dom dziecka. Jednak te środki w ciągu 12 miesięcy muszą być przeznaczone na działalność związaną z opieką rodzinną.

O podniesieniu VAT na ubranka dziecięce czytaj w Money.pl
PiS naciska na rząd w sprawie ubranek Partia apeluje do rządu o poparcie przygotowanego przez partię wniosku do Komisji Europejskiej o utrzymanie w Polsce obniżonej stawki VAT na ubranka dziecięce.
Wyższy VAT na dziecięcą odzież od 2012 r. W nowelizacji ustawy o VAT utrzymana została jedynie zerowa stawka na usługi portowe i pakiety medyczne.
Tagi: nip, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz