Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w podatku Belki. Znikają lokaty antybelkowe

0
Podziel się:

Od dziś obowiązują nowe przepisy, które uszczelniają system podatkowy, a jednocześnie zmniejszają zyski właścicieli lokat.

Zmiany w podatku Belki. Znikają lokaty antybelkowe
(cmeder/iStockphoto)

Do historii przechodzą tak zwane lokaty antybelkowe. Od dziś obowiązują nowe przepisy, które uszczelniają system podatkowy w zakresie zysków z lokat bankowych.

Dotąd banki oferowały lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Ponieważ dzienne zyski z takich lokat były niewielkie, zgodnie z prawem były zaokrąglane do zera, co pozwalało na niepłacenie podatku.

Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz wyjaśnia, że dotychczas obowiązujące umowy, w zależności od ich charakteru, będą wygaszane sukcesywnie - _ Nie będą mogły być oferowane nowe, ale niektóre jeszcze przez parę miesięcy będą trwać. _

_ - To, co w Polsce powinniśmy uczynić, to wprowadzić mechanizm zachęcający obywateli do długoterminowego oszczędzania. Mamy strukturalny problem, nasze oszczędności są kilkutygodniowe, co najwyżej kilkumiesięczne _. _ Jedynie cztery procent depozytów, to depozyty powyżej jednego roku, a bardzo brakuje nam oszczędności dłuższych, z których moglibyśmy finansować chociażby kredyty mieszkaniowe, czy inne projekt inwestycyjne _ - uważa szef Związku Banków Polskich.

Krzysztof Pietraszkiewicz dodaje, że banki informowały wcześniej o zmianach. - _ W każdym przypadku jest inna umowa, ale na pewno klienci banków są dobrze poinformowani. Pamiętajmy, że w umowie jest zapisane, kiedy zmieniają się warunki oprocentowania _.

Szacuje się, że uszczelnienie systemu podatkowego zwiększy roczne wpływy do budżetu około 380 milionów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Były hitem dla oszczędzających. Już nie będą W przyszłym roku zyski z nich nie będą już zwolnione z 19-procentowego _ podatku Belki _.
Giełda zyska na tej decyzji rządu? Obecnie trwają prace nad rządową propozycją wprowadzającą zasadę zaokrąglania podatku w górę, co ma uniemożliwić unikanie płacenia podatku od zysków z lokat bankowych.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)