Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w prawie. Dodatki do rent i emerytur dla weteranów

0
Podziel się:

Żołnierzom, którzy służyli na misjach zagranicznych, przyznaje się m.in. ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Zmiany w prawie. Dodatki do rent i emerytur dla weteranów
(Bartosz KRUPA/East News)

_ Ludzie, którzy narażali życie i zdrowie dla naszego kraju, zasługują na to, żeby się nimi zaopiekować _ - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak w dniu wejścia w życie ustawy o weteranach.

Nowe prawo tym, którzy służyli na misjach zagranicznych, przyznaje m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Minister Siemoniak ocenił, że wejście w życie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa to ważny dzień dla MON. - _ Za wejściem w życie tej ustawy stoi ogromna praca rządu, parlamentu, pana prezydenta, zgoda sił politycznych _ - zaznaczył. Podkreślał też, że wczoraj podpisał ostatnie z 12 rozporządzeń, które MON powinien wydać zgodnie z ustawą (łącznie ustawa zawiera 21 delegacji do wydania aktów wykonawczych, część skierowana jest też do szefa MSW i premiera).

Szef MON podkreślił, że resortowi zależy, by wiedza o ustawie była jak najbardziej powszechna. - _ Ci ludzie, którzy życie i zdrowie narażali dla naszego kraju, zasługują na to, żeby się nimi zaopiekować, ale przede wszystkim, żeby się dowiedzieli o tym oni i ich bliscy, że takie możliwości od dzisiaj jeszcze szerzej są _ - powiedział Siemoniak.

Poinformował też, że rano razem z premierem Donaldem Tuskiem odwiedził żołnierzy leczonych w klinice psychiatrii i stresu bojowego szpitala wojskowego przy ul. Szaserów w Warszawie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/41/201001.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/to;trzeba;zmienic;w;armii,188,0,1003964.html) *To trzeba zmienić w armii * Janusz Zemke mówi w rozmowie z Money.pl o sytuacji w Prokuraturze Wojskowej.

Z kolei wiceminister obrony Czesław Mroczek, odpowiedzialny w MON za sprawy społeczne, przypomniał, że ustawa wprowadza dwa rodzaje świadczeń: honorowe i - zdaniem Mroczka ważniejsze - przewidziane dla tych weteranów, którzy zostali poszkodowani za granicą. Podkreślił, że rannym ustawa daje dostęp do świadczeń medycznych i psychologicznych oraz dodatek do rent i emerytur. - _ Nie będzie już ograniczeń w zakresie czasu leczenia weteranów. Będziemy mieli ustawową możliwość dofinansowania kosztów pobytu w domu weterana _ - powiedział Mroczek.

Według Mroczka ustawa o weteranach jest zwieńczeniem długiego procesu zmian, które miały na celu stworzenie systemu pomocy dla żołnierzy. - _ Myślimy o wszystkich naszych żołnierzach poszkodowanych. Chcemy poinformować o tym, że decyzją ministra Siemoniaka wprowadziliśmy system pomocy dla wszystkich żołnierzy poszkodowanych, również w kraju _ - powiedział Mroczek.

Wiceszef MON mówił też o obowiązującej od 2003 r. ustawie o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową. W grudniu 2011 r., gdy MON uzgodnił warunki ugód z prawnikami reprezentującymi większość rodzin żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie, Siemoniak powiedział, że porozumienie to ma stać się elementem docelowego systemu pomocy dla rodzin poległych. Mówił też, że MON przygotuje odpowiednie propozycje ustawowe w I kwartale 2012 r.

Pytany o te zapowiedzi Mroczek powiedział: _ Skończyliśmy prace nad projektem. W najbliższych dniach, czyli w zasadzie zgodnie z zapowiedzią, przedłożymy ten projekt panu ministrowi Siemoniakowi, by uruchomił procedurę uzgodnień wewnątrzresortowych _. Dodał, że założenia tego projektu odnoszą się do warunków ugód zawieranych od grudnia 2011 r.

Od ubiegłego tygodnia na stronie internetowej MON działa serwis poświęcony ustawie o weteranach, w którym można znaleźć m.in. informacje o uprawnieniach przysługujących weteranom, odpowiedzi na wybrane pytania oraz informacje o Domu Weterana w Lądku Zdroju. Resort uruchomił też infolinię telefoniczną i adres e-mail, za pomocą których można zadawać pytania.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa wskazuje dwie grupy - weteranów i weteranów poszkodowanych. Status weterana będzie mógł uzyskać każdy, kto nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni brał udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, był członkiem kontyngentu policyjnego, wykonywał zadania ochronne BOR albo służył w ramach _ zapewniania bezpieczeństwa państwa _; zawodowym strażakom status weterana przysługuje natomiast za co najmniej 60 dni łącznej służby w grupach ratowniczych. Z kolei status weterana poszkodowanego może zostać nadany temu weteranowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu, bo w czasie misji zachorował lub miał wypadek; ustawa za rany odniesione w wypadku uznaje też te powstałe wskutek zamachu lub walki z przeciwnikiem. Oba statusy będzie można uzyskać na własny wniosek.

Poza Polską od lat 50. XX wieku służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują się wielkie zmiany. Koniec z biurokracją - _ Wojska w Warszawie jest za dużo i to wojska za biurkami, a nie wojska na poligonie _ - podkreśla szef MON, Tomasz Siemoniak
Kobiety do armii! Ochotniczek nie brakuje Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby kobiety stanowiły nawet 5 proc. polskiej armii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)