Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w służbie zdrowia. To jest niezbędne

0
Podziel się:

Zwiększenie zakresu badań wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej poprawiłoby dostęp pacjentów do świadczeń - uważają lekarze rodzinni.

Zmiany w służbie zdrowia. To jest niezbędne
(skynesher/iStockphoto)

Zwiększenie zakresu badań wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej poprawiłoby dostęp pacjentów do świadczeń, ale konieczne są większe środki na rozszerzenie diagnostyki - uważają lekarze rodzinni.

Zmiany w finansowaniu POZ zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jak podkreślał na początku lutego, mają one _ motywować lekarzy rodzinnych do poszerzania diagnostyki, zapraszania do siebie nowych pacjentów i obejmowania opieką całych rodzin _.

- _ Przygotowujemy dodatkowy systemem motywacyjny, ale o szczegółach będę informował już po zakończeniu prac _ - mówił Arłukowicz.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podkreśla, że rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych w POZ jest dobrym rozwiązaniem, ale wymaga zwiększenia środków finansowych.

_ - Konieczna jest także zmiana rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie. Więcej badań w POZ to sposób na skrócenie kolejek do lekarzy _ - powiedział Krajewski.

Także lekarze rodzinni z warszawskich poradni POZ podkreślają, że bez pieniędzy na dodatkowe badania rozszerzenie ich zakresu nie przyniesie oczekiwanego efektu.

_ - To nie jest tak, że lekarze rodzinni specjalnie odsyłają pacjentów do specjalistów. W tej chwili lekarze rodzinni nie mają uprawnień do zlecania kosztownych badań. Nawet jakby chcieli je zlecić, to nie mogą, bo przepisy jasno określają wykaz, muszą więc kierować pacjentów do poradni specjalistycznych. Oczywiście w POZ można wykonywać więcej badań, ale potrzeba na to dodatkowych pieniędzy _ - powiedział lekarz jednej z warszawskich poradni POZ.

Obecnie lekarz POZ otrzymuje z NFZ tzw. stawkę kapitacyjną za każdego pacjenta, który jest do niego zapisany. Podstawowa stawka to 96 zł rocznie na jednego pacjenta, ale za seniorów i dzieci NFZ płaci więcej.

Lekarz rodzinny może zlecić badania hematologiczne (m.in morfologię, płytki krwi, OB)
; biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi (m.in. sód, potas, wapń całkowity, żelazo, stężenie transferryny, mocznik, kreatynina, glukoza, cholesterol); badania moczu (m.in. ogólne badanie moczu z oceną mikroskopową osadu, ilościowe oznaczanie białka, ilościowe oznaczanie glukozy).

Może otrzymać także skierowanie na badania kału (badania ogólne, pasożyty, krew utajona); badania układu krzepnięcia: wskaźnik protrombinowy (INR), czas kaolinowo-kefalinowy (APTT), fibrynogen; badania mikrobiologiczne: (posiew moczu z antybiogramem, posiew wymazu z gardła, ogólny posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella, Shigella, białka C-reaktywne).

Ponadto lekarz rodziny może skierować na EKG w spoczynku i USG jamy brzusznej. Ma również prawo zlecić zdjęcia radiologiczne (klatki piersiowej, kręgosłupa, kończyn i miednicy, czaszki i zatok, przeglądowe jamy brzusznej.

W POZ mamy również prawo do otrzymania skierowania na gastroskopię, kolonoskopię i sigmoidoskopię.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)