Notowania

podatki
29.10.2010 17:26

Zmiany w VAT 2011. Sejm odrzucił część poprawek Senatu

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Posłowie przyjęli część poprawek, ale nie zgodzili się na te, które obniżały stawkę VAT na ciastka bez barwników i konserwantów. Zgodnie z zapisanymi przez Sejm w ustawie zasadami preferencjami objęte będzie pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże, których termin do spożycia nie przekracza 14 dni.*

W głosowaniach przepadła poprawka dotycząca obniżonego VAT-u dla wypożyczalni kaset i płyt z filmami. Senat chciał niższej stawki za wypożyczanie filmów na kasetach lub płytach, ponieważ obniżony VAT płacimy już za wypożyczanie filmów za pośrednictwem satelity, internetu lub telewizji kablowej. Sejm jednak nie podzielił argumentów senatorów.

*Celem noweli jest *dostosowanie ustawy o VAT do dyrektywy unijnej. Przepisy ustawy oraz załączniki do niej mają uwzględniać nomenklaturę oraz symbole statystyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Zmiana pozwoli podatnikom podatku VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencjonowania, zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i dokumentacji statystycznej.
Zgodnie z przyjętymi przez Sejm zmianami do ustawy o VAT zwolnione od podatku będą usługi nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenia usług ściśle z nimi związane. Resort finansów proponował pierwotnie, aby ze zwolnienia mogły korzystać tylko szkoły, które uzyskają specjalną akredytację.

Zwolnione z VAT będą usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu takich usług. Podobne zwolnienie dotyczy usług udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz pośrednictwa w takich usługach.

Nowelizacja przewiduje ponadto odejście od identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznej, szczególnie usług zwolnionych z podatku. Zgodnie ze zmianami wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t86742.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;chce;mniejszej;subwencji;dla;partii,89,0,701785.html) Platforma chce mniejszej subwencji dla partii W latach 2012-2013 miałaby być niższa o połowę. Od 2011 - koniec z waloryzacją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t93834.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ulga;internetowa;rowniez;dla;mobilnych,164,0,701860.html) Ulga internetowa również dla mobilnych Sejm przyjął nowelizacje ustaw podatkowych. Skorzystają na nich również zagraniczne fundusze.
Tagi: podatki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz