Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiany w vat
20.12.2013 07:36

Zmiany w VAT ujawniły szarą strefę

Choć budowlanka wciąż jest na minusie, zużycie prętów budowlanych wzrosło w październiku o 45 procent rok do roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(hesa2 - Fotolia.com)

Choć budowlanka wciąż jest na minusie, zużycie prętów budowlanych wzrosło w październiku o 45 procent rok do roku - pisze _ Puls Biznesu _.

Jak czytamy w gazecie, jest to skutek wprowadzenia zmian podatkowych. Od października większość wyrobów stalowych została objęta odwróconym podatkiem VAT. Chodzi o to, że podatek płaci jedynie finalny odbiorca. Dzięki temu z rynku zniknęły firmy handlujące wyłącznie fikcyjnymi fakturami pozwalającymi wyłudzić VAT.

Szacuje się, że do tej pory co drugi pręt na polskich budowach pochodził z nielegalnego obrotu. Oznacza to, że połowa rynku prętów, wartego około 1,2 miliarda złotych kontrolowana była przez szarą strefę.

Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu, tłumaczy, że wyprodukowane w Polsce pręty były ewidencjonowane jako eksport, który faktycznie nie następował. Wyroby pozostawały w kraju i były nielegalnie sprzedawane w łańcuchu handlowych firm-słupów, wyłudzających zwrot VAT. W efekcie prętów tych nie było widać w statystykach, choć trafiały na polskie budowy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: zmiany w vat, vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne