Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w VAT ujawniły szarą strefę

0
Podziel się:

Choć budowlanka wciąż jest na minusie, zużycie prętów budowlanych wzrosło w październiku o 45 procent rok do roku.

Zmiany w VAT ujawniły szarą strefę
(hesa2 - Fotolia.com)
bEUjyXaZ

Choć budowlanka wciąż jest na minusie, zużycie prętów budowlanych wzrosło w październiku o 45 procent rok do roku - pisze _ Puls Biznesu _.

Jak czytamy w gazecie, jest to skutek wprowadzenia zmian podatkowych. Od października większość wyrobów stalowych została objęta odwróconym podatkiem VAT. Chodzi o to, że podatek płaci jedynie finalny odbiorca. Dzięki temu z rynku zniknęły firmy handlujące wyłącznie fikcyjnymi fakturami pozwalającymi wyłudzić VAT.

Szacuje się, że do tej pory co drugi pręt na polskich budowach pochodził z nielegalnego obrotu. Oznacza to, że połowa rynku prętów, wartego około 1,2 miliarda złotych kontrolowana była przez szarą strefę.

bEUjyXbb

Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu, tłumaczy, że wyprodukowane w Polsce pręty były ewidencjonowane jako eksport, który faktycznie nie następował. Wyroby pozostawały w kraju i były nielegalnie sprzedawane w łańcuchu handlowych firm-słupów, wyłudzających zwrot VAT. W efekcie prętów tych nie było widać w statystykach, choć trafiały na polskie budowy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUjyXbC
vat
wiadomości
KOMENTARZE
(0)