Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w wojsku. Senat chce poprawek w ustawie o służbie żołnierzy

0
Podziel się:

Senatorzy proponują między innymi możliwość powrotu do służby dla żołnierzy rannych na misjach i skrócenie okresu pozostawania w rezerwie kadrowej.

Zmiany w wojsku. Senat chce poprawek w ustawie o służbie żołnierzy
(Reporter Poland)

Możliwość powrotu do służby dla żołnierzy rannych na misjach, skrócenie okresu pozostawania w rezerwie kadrowej oraz zmiany dotyczące wypłaty ekwiwalentów urlopowych - to poprawki, jakie zaproponował Senat do nowelizacji ustawy o służbie żołnierzy zawodowych.

Izba wyższa debatowała dziś nad nowelą, która zawiera ponad 70 zmian w tak zwanej ustawie pragmatycznej. Najważniejsze to możliwość awansu bez zmiany stanowiska, odejście od kadencyjności dla podoficerów i urlopy ojcowskie dla żołnierzy. Projekt ustawy przygotował MON. Resort podkreśla, że główną intencją zmian jest usunięcie barier w przebiegu służby, uczynienie jej bardziej atrakcyjną i ustabilizowanie sytuacji wśród kadry.

_ - Jest to regulacja oczekiwana przez środowisko wojskowe, przez dowódców, ale i przez żołnierzy. Konsultowaliśmy zmiany zawarte w tej ustawie z przedstawicielami poszczególnych korpusów - z oficerami, podoficerami i szeregowymi _ - powiedział wiceszef MON Czesław Mroczek. _ - Ta ustawa była tworzona w konsensusie _ - zapewniał z kolei senator sprawozdawca Henryk Górski (PiS).

Poprawkę do ustawy zgłosił Kazimierz Kleina (PO). Zmierza ona do skrócenia maksymalnego okresu pozostawania żołnierza w rezerwie kadrowej z proponowanych w noweli dwóch lat do roku w przypadku żołnierzy służby stałej i z sześciu miesięcy do trzech w odniesieniu do żołnierzy na kontraktach. Do tej pory w siłach zbrojnych obowiązują przepisy, zgodnie z którymi żołnierz służby stałej może zostać skierowany do rezerwy kadrowej na maksymalnie dwa lata, a służby kontraktowej - na czas urlopu wychowawczego.

W ubiegłym tygodniu dwie poprawki do nowelizacji zaproponowała senacka komisja obrony. Pierwsza przedłuża byłym żołnierzom, którzy doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, bo byli ranni lub zachorowali podczas służby na misjach zagranicznych, czas, w jakim mogą wystąpić do MON o powrót do służby. Będą mogli to zrobić do końca 2014 r. Takim żołnierzom będzie można przyznać istniejącą od kilku lat kategorię _ Zdolny z ograniczeniami _ (Z/O).

Druga poprawka dotyczy wypłaty ekwiwalentów za urlopy niewykorzystane przez żołnierzy zwalnianych ze służby. Byli żołnierze dostaną prawo, by w ciągu pół roku wystąpić o wypłatę ekwiwalentu za tę część niewykorzystanego urlopu, za którą nie dostali go do tej pory. Zmiana wiąże się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niezgodny z konstytucją jest zapis ustawy o policji ograniczający ekwiwalent do trzech ostatnich lat kalendarzowych. Analogiczne przepisy znajdują się do tej pory w ustawach dotyczących żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb mundurowych i specjalnych. Prace nad zmianami dotyczącymi funkcjonariuszy kończą się obecnie w Sejmie.

Nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przewiduje m.in. odejście od zasady tożsamości stopnia ze stanowiskiem, co będzie oznaczać, że szeregowi, podoficerowie i oficerowie młodsi (do stopnia kapitana) będą mogli awansować bez zmiany stanowiska. Oficerem będzie mógł zostać tylko posiadacz dyplomu magistra - dotychczas warunkiem był licencjat.

Znowelizowana ustawa daje żołnierzom prawo do urlopu ojcowskiego w takim samym wymiarze, jaki przysługuje cywilom (dwa tygodnie). Żołnierki w ciąży nie będą musiały co trzy miesiące stawiać się na komisję lekarską. Wprowadzono też możliwość wyznaczenia żołnierza na niższe stanowisko służbowe za jego zgodą. Jak tłumaczy MON, dzięki temu w razie likwidacji jednostki lub redukcji etatów pojawi się możliwość zatrzymania żołnierza w służbie. Najkrótszy kontrakt z żołnierzem zostanie wydłużony z półtora roku do dwóch lat.

Zniesiona ma być zasada automatycznego zwolnienia ze służby w razie dwukrotnego niezaliczenia egzaminu z sprawności fizycznej lub niezłożenia w terminie oświadczenia majątkowego. Te braki będzie można uzupełnić.

Zmienią się zasady opiniowania żołnierzy. Do tej pory dowódca musiał oceniać żołnierza na minimum pół roku przed zakończeniem kadencji trwającej od 1,5 do 3 lat. Teraz opiniowanie, od którego zależy dalsza kariera żołnierza, będzie dokonywane co roku. Dwukrotna zła opinia będzie oznaczać zwolnienie.

Nowelizacja umożliwi też szefowi MON awansowanie na wyższe stopnie za życia żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia dokonali czynów bohaterskich. Do tej pory taki awans był możliwy jedynie pośmiertnie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Generał Nosek powinien stawić się na komisji" - _ Uważamy, że komisja powinna zapoznać się z informacją ministra obrony narodowej, jak również wysłuchać relacji pana generała Noska, by poznać istotę sporu i istotę wydarzeń _ - uważa SLD.
Oskarżeni o korupcję w wojsku bez aresztu Chodzi o branie łapówek przy organizowaniu przetargów na ochronę lotniska 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.
Współpraca rozwojowa. Senat zagłosował Senatorowie nie wprowadzili dziś żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o współpracy rozwojowej, zmieniającej m.in. definicję tej współpracy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)