Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znajdą się pieniądze na kontrolę e-myta

0
Podziel się:

W tym roku Ministerstwo Infrastruktury obiecuje środki dla około 100 funkcjonariuszy.

Znajdą się pieniądze na kontrolę e-myta
(daimler.com)

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział, że w najbliższym czasie do inspekcji drogowej trafią pieniądze na zatrudnienie inspektorów, którzy będą kontrolować, czy kierowcy płacą e-myto. W tym roku ma być ok. 100 funkcjonariuszy.

Opłata elektroniczna ma być pobierana od 1 lipca 2011 r. na ok. 579 km autostrad, ok. 554 km dróg ekspresowych i ok. 432 km dróg krajowych, co stanowi łącznie 1565 km dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Będą ją płacić kierowcy ciężarówek i autobusów. Docelowo system ma objąć ok. 2 tys. km autostrad, 5 tys. km dróg ekspresowych i 600 km dróg krajowych.

Przez najbliższe siedem lat wpływy z opłaty powinny sięgnąć 14,2 mld zł. Resort infrastruktury szacuje, że dla pełnego zabezpieczenia elektronicznego systemu poboru opłat potrzebne będzie ok. 25 mln zł rocznie, co związane jest z koniecznością utworzenia ok. 500 nowych etatów w służbach uprawnionych do kontroli, czy kierowcy płacą za korzystanie z dróg. Ma się tym zajmować przede wszystkim Inspekcja Transportu Drogowego, ale uprawnienia do tego będzie mieć także policja i straż graniczna.

W kwietniu Grabarczyk mówił dziennikarzom, że zwrócił się o uruchomienie rezerwy, która pozwoli Inspekcji Transportu Drogowego na zatrudnienie w tym roku około 100 inspektorów. _ Decyzje, które dotyczą uruchomienia rezerwy, jak również środki, które przewidujemy w projekcie budżetu na najbliższy rok, dają gwarancję, że będziemy mieli wystarczającą liczbę przeszkolonych inspektorów, którzy zagwarantują szczelność systemu _ - zapewnił Grabarczyk.

Pytany, kiedy pieniądze trafią do inspekcji drogowej, by mogła rozpocząć nabór i szkolenie pracowników powiedział, że to prawdopodobnie perspektywa najbliższych kilku - kilkunastu dni, by formalnie zostały podjęte decyzje o uruchomieniu rezerwy na zatrudnienie nowych inspektorów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t33982.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;drogi;wyjedzie;armia;kontrolerow;e-myta,140,0,820876.html) Na drogi wyjedzie armia kontrolerów e-myta Pół tysiąca etatów mają dostać policja, inspekcja drogowa, służba celna i Straż Graniczna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t21878.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustalono;stawki;za;jazde;autostradami,80,0,767056.html) Ustalono stawki za jazdę autostradami Na wybudowanych przez państwo trasach, drogowcy mają zarabiać ponad mld zł rocznie.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)