Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znamy plan konwergencji, rząd bardziej ostrożny

0
Podziel się:

Money.pl publikuje pełny plan naszej drogi wejścia do strefy euro przyjęty w tym tygodniu przez rząd.

Znamy plan konwergencji, rząd bardziej ostrożny
(kprm.gov.pl)
bEKymiZN

Zdaniem rządu w tym roku wzrost gospodarczy będzie wolniejszy od zapisanego we wcześniejszej wersji planu. Złoty będzie się systematycznie umacniać.

Rząd przyjął wczoraj wieczorem w trybie obiegowym program konwergencji, który ma nas zaprowadzić do strefy euro.Zgodnie z jego założeniami w 2012 roku deficyt sektora finansów publicznych zejdzie do poziomu poniżej trzech procent.

Stanie się to jeżeli zrealizuje się optymistyczny scenariuszu rozwoju gospodarczego Polski. Zakłada on 3-procentowy wzrost PKB w tym roku, 4,5-procentowy w przyszłym. Z kolei w 2012 roku wzrost PKB ma wynieść 4,2 procent.

bEKymiZP

W programie konwergencji rząd prognozuje również systematyczne wzrost kursu złotego, a także wzrost potrzeb pożyczkowych państwa.

Program miał być przyjęty przez gabinet Donalda Tuska w ubiegłym tygodniu. Przeciwny był jednak wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Nie zgadzał się na rozszerzenie podatku dochodowego na część rolników i na reformę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jego wymagania zostały uwzględnione w obecnej wersji dokumentu.

Raporty Money.pl
*Za dziurę w budżecie zapłacimy miliardy odsetek * Każdy miliard złotych deficytu w państwowej kasie kosztuje podatników ponad 260 milionów złotych. Cała dziura w budżecie na 2009 rok będzie kosztować 7,1 miliarda złotych. Spłacimy ją dopiero w 2029 roku.
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu ) emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
bEKymiZV
bEKymjaq
wiadomości
waluty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)