Notowania

koleje w polsce
04.10.2011 06:35

Znamy trasy kolei dużych prędkości w Polsce

Zarząd PKP PLK wybrał wariant, który zarekomenduje zespołowi międzyresortowemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VerseVend/CC/Flickr)

Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe wybrał trasę łączącej Warszawę z Poznaniem i Wrocławiem linii kolei dużych prędkości, którą zarekomenduje zespołowi międzyresortowemu. Zespół ten podejmie ostateczne decyzje, dotyczące przebiegu linii.

Linia ma przechodzić głównie przez tereny niezamieszkane, jednak kolejarze przyznają, że protestów mieszkańców, którzy nie będą chcieli jej mieć w swojej okolicy, nie da się wykluczyć. Jak oświadczył wiceminister infrastruktury Andrzej Massel, nigdzie na świecie tego typu inwestycja nie została przeprowadzona bezkonfliktowo.

_ - Pojedyncze przypadki protestów wystąpiły, to jest tylko sygnał dla tych, którzy projektują tę trasę, by ewentualnie jej przebieg jeszcze skorygować. Najgorszą rzeczą w takiej sytuacji jest zamykanie oczu i obstawanie przy jednym wariancie. Trzeba próbować znajdować rozwiązania kompromisowe i taki tryb postępowania został też przyjęty dla tej linii _ - zadeklarował Massel.

Prezes PKP PLK Zbigniew Szafrański poinformował, że konsorcjum pracujące nad studium wykonalności linii kolei dużych prędkości przedstawiło zarządowi trzy warianty trasy. Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe zdecydował, że zarekomenduje międzyresortowemu zespołowi wariant pierwszy: trasa na odcinku Warszawa - Łódź ma się rozpocząć w okolicach stacji Warszawa Zachodnia, przejść przez tereny kolejowe, dalej wykopem o długości ok. 6,5 km w kierunku drogi S8, w stronę Ożarowa Mazowieckiego. Następnie oddali się od autostrady A2 i przebiegnie na północ od Skierniewic. W okolicach Strykowa linia skręci na południowy zachód i skieruje się w stronę Łodzi. Na wysokości stacji Łódź Widzew wjedzie do tunelu prowadzącego do podziemnej stacji Łódź Fabryczna.

Na terenie Łodzi linia przebiegnie podziemnym tunelem i wyjdzie na powierzchnię za stacja Łódź Kaliska i skieruje się w stronę Sieradza. Za Sieradzem i za miejscowością Nowe Skalmierzyce linia rozgałęzi się i przebiegnie w kierunku Poznania w okolicach Pleszewa, Jarocina, Środy Wielkopolskiej i od południowego wschodu wejdzie do miasta. Natomiast odcinek linii do Wrocławia przebiegnie od rozwidlenia za Nowymi Skalmierzycami w kierunku Ostrzeszowa i dalej w rejonach Oleśnicy, Laskowic, Świętej Katarzyny od południa trafiając do Wrocławia.

W skład zespołu decydującego o przebiegu linii wejdą przedstawiciele resortów infrastruktury, rozwoju regionalnego, finansów i środowiska, a także przedstawiciele władz województw, przez które przechodzić będzie linia.

Koszt budowy tzw. linii _ Y _ szacuje się na co najmniej 20 mld zł. Szafrański przyznał, że linia prawdopodobnie nie będzie budowana z publicznych pieniędzy. W najbliższych miesiącach kolejarze chcą rozpisać przetarg na wybór doradcy, który pomógłby znaleźć finansowanie dla inwestycji.

_ - Pod uwagę brane jest partnerstwo publiczno-prywatne i system koncesyjny _ - poinformował Szafrański. Dodał, że inwestycja ma większe szanse na realizację w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W takiej sytuacji grunt pod linie wykupywałby Skarb Państwa i byłyby one państwową własnością, natomiast prywatny inwestor zarządzałby linią przez kilkadziesiąt lat.

Całe studium wykonalności ma być gotowe za 14 miesięcy. Wykonawca studium ma w nim przedstawić kompletne - a nie tak jak na razie wstępne - analizy, dotyczące trasy i finansowania budowy linii dużych prędkości.

Linia _ Y _ będzie mieć długość około 469 kilometrów i pozwoli na skrócenie czasów przejazdu między Warszawą a Łodzią do 35 minut, Warszawą a Poznaniem do 1 godziny 35 minut a między Warszawą a Wrocławiem do 1 godziny 40 minut. Budowa linii ma się zacząć w 2014 r., a pierwsze pociągi mają nią pojechać w 2020 r.

Czytaj więcej o kolei w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t140476.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;koleje;priorytetem;dla;brukseli,41,0,902185.html) Projekt wart 18 mld złotych priorytetem Unii Projekt szybkiej kolei, który Polska zamierza zrealizować do 2020 roku, został uznany przez Komisję Europejską za priorytetowy w Unii.
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/166/t155558.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/tabor;kolei;mazowieckich;zasililo;11;nowoczesnych;lokomotyw,136,0,899720.html) Tabor Kolei Mazowieckich zasiliło 11 nowoczesnych lokomotyw Nowoczesne lokomotywy TRAXX P160DC, wyprodukowane przez Bombardiera jeździ po liniach Kolei...
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/60/t155452.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/szczecin;bedzie;mial;nowy;dworzec,151,0,898967.html) Szczecin będzie miał nowy dworzec Projekt modernizacji dworca Szczecin Główny wraz z układem komunikacyjnym znalazł się na rezerwowej...
Tagi: koleje w polsce, kdp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz