Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zniżkami na prąd dla najuboższych zajmie się Sejm

0
Podziel się

Dokument ma trafić na Wiejską jeszcze w listopadzie.

Zniżkami na prąd dla najuboższych zajmie się Sejm
(mg.gov.pl)
bEhrMtXF

Dokument ma trafić na Wiejską w listopadzie - zapowiada wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska*. Jego przyjęcie umożliwi najuboższym zakup energii elektrycznej z 30-procentową zniżką.*

W ciągu tygodnia resort finansów powinien przedstawić propozycje, jak przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły rekompensować sobie zniżkę dla biedniejszych odbiorców - przewiduje wiceminister Strzelec-Łobodzińska. Chodzi o 629 tysięcy rodzin uprawnionych do pomocy społecznej.

Wcześniej resort finansów negatywnie zaopiniował pomysł Ministerstwa Gospodarki, by firmy energetyczne mogły potrącać sobie tę zniżkę od podatku VAT. Resort finansów w swojej ekspertyzie napisał, że taka zmiana jest niemożliwa ze względu na przepisy unijne.

bEhrMtXH

Ministerstwo Gospodarki chce, by ulgą była objęta określona ilość energii, zależąca od wielkości gospodarstwa domowego. Osoby samotne miałyby prawo do bonifikaty na 1000 kWh rocznie, rodziny 2-4 osobowe - na 1250 kWh, a rodziny składające się z więcej niż 4 osób mogłyby mieć 30 proc. zniżki na 1,5 tys. kWh w roku. Żeby jednak dostać zniżkę, trzeba regularne płacić rachunki za prąd. Firmy energetyczne będą wiedziały komu wystawiać rachunki ze zniżką na podstawie list, które co miesiąc będą dostawać z ośrodków pomocy społecznej.
_ - Naszym zdaniem odliczanie bonifikaty od zobowiązań z tytułu VAT to dobry pomysł, resort finansów ma jednak wątpliwości. Mamy nadzieję, że w ciągu tygodnia Ministerstwo Finansów przedstawi nam swoją propozycję w tej sprawie, na przykład odliczania tej zniżki przez przedsiębiorstwa energetyczne od innego podatku _ - wyjaśniła Strzelec-Łobodzińska.

_ - Po ewentualnej korekcie projekt trafi do komitetu europejskiego i na Komitet Rady Ministrów, tak więc jeszcze w listopadzie powinien trafić do Sejmu _ - dodała. Poinformowała, że projekt ma pełne poparcie resortu pracy.

Resort finansów, podobnie jak Urząd Regulacji Energetyki uważa, że to ośrodki pomocy społecznej, a nie przedsiębiorstwa energetyczne powinny zajmować się wspieraniem tzw. wrażliwych odbiorców energii. Strzelec-Łobodzińska przypomniała, że proponowany w ubiegłym roku projekt nie przewidywał rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych.

bEhrMtYi
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)