Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Znów przybyło Chińczyków. 6 milionów w rok

0
Podziel się

Pod koniec ubiegłego roku w Państwie Środka mieszkało 1,34 miliarda ludzi.

Znów przybyło Chińczyków. 6 milionów w rok
(Ivan Walsh/CC/Flickr)
bEifWYUR

Liczba mieszkańców Państwa Środka wzrosła w 2010 roku o 6,3 mln, do 1,34 miliarda - podało krajowe biuro statystyczne. Zdaniem ekspertów oznacza to umiarkowany wzrost i wskazuje, że Chiny mogą złagodzić obowiązującą od 30 lat politykę jednego dziecka.

Liczbę mieszkańców oszacowano na podstawie wstępnych danych zebranych podczas badań ankietowych. Wynika z nich, że w 2010 roku przybyło w Chinach 6,3 mln ludzi. Dokładniejsze dane mają być znane w ciągu najbliższych miesięcy, kiedy rząd podliczy wyniki przeprowadzonego w 2010 roku spisu ludności - pierwszego od 10 lat.

Dane te wskazują na mniejsze niż w roku 2009 tempo wzrostu, co zdaniem ekspertów może pomóc przekonać chińskie władze do złagodzenia polityki związanej z planowaniem rodziny.

bEifWYUT

Od 1981 roku rząd, by kontrolować populację, wprowadził limity, zgodnie z którymi rodziny zamieszkujące miasta mogą mieć jedno dziecko, a mieszkające na wsi dwoje._ - Populacja Chin obecnie wzrasta głównie z tego powodu, że ludzie żyją dłużej, a nie dlatego że mają dużo dzieci _ - uważa Cai Yong, wykładowca z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

Chiny też się starzeją. Zobacz reportaż Al Jazeera English:

Jego zdaniem liczby przedstawione przez chińskie biuro statystyczne nie są zaskakujące i mogą zachęcić polityków, by przeprowadzić eksperyment i złagodzić politykę planowania rodziny w kilku prowincjach, pozwalając rodzicom na dwoje dzieci.

Tempo wzrostu populacji w Chinach maleje od 1987 roku i amerykańskie władze szacują, że liczba ludności tego kraju osiągnie 1,4 mld w 2026 r., a Indie prześcigną go jako najludniejszy kraj świata w 2025 roku.

bEifWYUZ

Specjaliści uważają, że na spowolnienie tempa wzrostu wpływ ma zarówno polityka planowania rodziny, jak i postępująca urbanizacja kraju i wzrastająca zamożność jego obywateli. Zdaniem rządu limity urodzin spowodowały, że w ciągu 30 lat urodziło się 300 mln mniej dzieci.

Według Caia udzielenie obecnie zgody na większą liczbę urodzeń może pomóc Chinom poradzić sobie w przyszłości z rosnącą liczbą osób starszych._ - Aby mieć stabilne społeczeństwo, lepiej zacząć od razu myśleć o przyszłości, gdyż potrzeba 20-30 lat, by pojawiło się kolejne pokolenie _ - przekonuje naukowiec.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t98864.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;rezygnuja;z;polityki;jednego;dziecka,138,0,678282.html) Chiny rezygnują z polityki jednego dziecka Od przyszłego roku każda chińska rodzina będzie mogła mieć dwójkę dzieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t40479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/coraz;mniej;bulgarow;jest;ich;tylu;co;w;1956;roku,247,0,663799.html) Coraz mniej Bułgarów, jest ich tylu co w 1956 roku Bułgarów jest obecnie 7,56 mln. Liczba emigrantów pozostaje dla władz wielką niewiadomą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;nie;ulzy;rodzicom;wrecz;przeciwnie,68,0,653124.html) Rząd nie ulży rodzicom, wręcz przeciwnie PO na pewno nie wprowadzi ulg podatkowych dla rodzin do 2013 roku. Może za to zabrać becikowe. Tymczasem singiel w Irlandii płaci trzy razy wyższe podatki niż irlandzka rodzina. W Polsce różnica między nimi jest prawie żadna.
bEifWYVu
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)