Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Frankowska
|

Zobacz, co znajdziesz pod choinką

0
Podziel się

Ponad połowa internautów Money.pl kupiła prezenty w sklepach internetowych lub na aukcjach.

Zobacz, co znajdziesz pod choinką
(asiseeit/iStockphoto)
bEieckAB

200 złotych to kwota, jaką najczęściej wydaliśmy na prezenty dla rodziny. Tyle zadeklarował niemal co trzeci internauta Money.pl. W tym roku częściej wybieraliśmy tańsze, bardziej użyteczne prezenty w sklepach oferujących niższe ceny. Ponad połowa z nas znalazła je w sieci (na aukcjach i w e-sklepach). Sprawdziliśmy, co sprzedawało się najlepiej. Niecierpliwi mogą sprawdzić, co prawdopodobnie znajdą pod choinką.

21,5 mld złotych - tyle w tym roku wydamy na zakupy w sieci na aukcjach i w e-sklepach (prognoza SMB, Kelkoo, Forrester Research). To o 4 mld złotych więcej niż rok temu. Wszystko właśnie za sprawą kupujących prezenty na Mikołaja i pod choinkę. Mają oni do wyboru ponad 16 tysięcy e-sklepów.

W tym roku na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania, średnio polska rodzina wyda około 1 280 zł (badanie Deloitte)
, to o 132 zł więcej niż przed rokiem. Nie odstrasza nas tylko minimalny wzrost płac. Jak wyliczył Work Service, Polacy, by zarobić na święta, powinni średnio pracować o 7 godzin 42 minuty dłużej niż rok temu.

bEieckAD

Sporą część świątecznego budżetu pochłonęły prezenty. Jak podaje TNS Polska w tym roku na zakup prezentów świątecznych dla najbliższych przeznaczymy w sumie 7,3 mld zł. To tyle, ile wystarczyłoby na zakup 12 nowych Dreamlinerów! Część tej kwoty – 859 mln zł, czyli wartość połowy Stadionu Narodowego – wydamy na zakup upominków właśnie w internecie.

Jak wynika z ankiety Money.pl dwie najliczniejsze grupy ankietowanych na prezenty przeznaczyła kwotę maksymalnie 200 złotych i od 200 zł do 500 zł. Tylko niewielka grupa osób wyda więcej niż tysiąc złotych.

Źródło: ankieta Money.pl
Ankietę przeprowadziliśmy w listopadzie. Wypełniło ją 7959 internautów Money.pl

bEieckAJ

Po prezenty wybieramy się do nadal w większości do tradycyjnych sklepów (trzy czwarte z internautów Money.pl). Najczęściej w poszukiwaniu prezentów odwiedzaliśmy hipermarkety, księgarnie, perfumerie, sklepy z biżuterią i odzieżą, a także z elektroniką, RTV i AGD. Ponad połowa z internautów Money.pl prezenty kupiła właśnie w sieci. Spora część osób łączyła obie opcje - prezenty wyszukała w internecie i tradycyjnym sklepie.

Źródło: ankiety Money.pl

Większość z nas ucieszy się z otrzymania kosmetyków, biżuterii, zegarka, książki, muzyki, filmy lub odzieży. Najmłodsi oczywiście ze słodyczy i zabawek. Prezentowym hitem będą kosmetyki i biżuteria, które kupiło ponad 40 procent ankietowanych oraz zabawki - blisko 38 procent.

Na trzecim miejscu są także tradycyjnie książki, płyty, filmy i gry, czyli upominki wyszukiwane w księgarniach. Coraz częściej robimy też prezenty praktyczne: obdarowujemy sprzętem RTV, AGD lub małą elektroniką albo sprzętem komputerowym (w sumie około 30 proc. internautów). Tutaj specjalistami są panowie. Z kolei kobiety częściej niż mężczyźni kupią w prezencie zabawki oraz odzież i obuwie.

bEieckAK

źródło ankieta Money.pl

W najpopularniejszych kategoriach - książki, muzyka, film, gry oraz perfumy damskie i męskie oraz RTV, AGD, elektronika - stworzyliśmy top listę świątecznych podarunków.

bEieckAL

Perfumy

W perfumeriach rządzą z reguły te same marki i rodzaje zapachów. Rzadko kiedy klienci gremialnie wybierają nowości, z reguły jesteśmy jednak przywiązani do tego, co już przypadło nam do gustu. Nowy przebój pojawia się rzadko i jeśli się przyjmie, to na kilka lat. Dlatego tutaj lista top prezentów obraca się wokół niemal tych samych perfum.

TOP 3 - perfumy damskie
1. Calvin Klein Euphoria
2. Calvin Klein Eternity Women
3. Calvin Klein Truth Women

W męskich zestawach panuję większa rozpiętość tego, co najczęściej wylądowało w mikołajowym koszyku.

bEieckAM
TOP 3 - perfumy męskie
1. Calvin Klein Euphoria for Men
2. Hugo Boss No.6
3. Carolina Herrera 212 Men Paco Rabanne 1 Million

Książki Wśród książek zwycięzcami są publikacje szczególnie promowane w ostatnich miesiącach. Przewija się wprawdzie kilkanaście tytułów wśród książkowych hitów, jednak publikacje autorki piszącej pod pseudonimem E. L. James, ostatnio należą do tych najbardziej pożądanych, zresztą nie tylko w Polsce. Sprzedaż kontrowersyjnej i naszpikowanej erotyką trylogii _ Pięćdziesiąt odcieni _ w Stanach Zjednoczonych w ciągu trzech miesięcy sięgnęła15 milionów egzemplarzy. Przykładowo osiągnięcie takiego sukcesu zajęło trylogii Stiega Larssona trzy lata.

Kolejne pozycje na podium nie były już tak oczywiste. Księgarnie wymieniały między innymi _ Trafny wybór _ J. K. Rowling, publikację Katarzyny Grocholi _ Houston, mamy problem _ oraz książkowy debiut Agnieszki Chylińskiej, która dla dzieci napisała książkę pt. _ Zezia i Giler _. Dla porównania, w zeszłym roku najbardziej popularną książką na świąteczny prezent, była osobista opowieść o życiu i rodzinie Danuty Wałęsy.

TOP 3 - książki
1. Pięćdziesiąt twarzy Greya * *Ciemniejsza strona Greya E. L. James
2. Trafny wybór, J. K. Rowling Houston, mamy problem, Katarzyna Grochola
3. Zezia i Giler Agnieszka Chylińska

Filmy W tej kategorii nietrudno było wskazać zwycięzcę, chociaż kinowa premiera tego filmu w Polsce miała miejsce w kwietniu tego roku. Mowa o _ Nietykalnych _ w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano. Tę doskonałą komedię wyróżnia ciekawy scenariusz, oparty na prawdziwej historii. Film ten pobił rekordy popularności w Europie: oczarował już 25 milionów widzów! Kolejnych zwycięzców ciężko było wskazać, gdyż tutaj przewijało się kilka tytułów.

Okres świąt charakteryzuje także większe zainteresowanie kinem familijnym i serialami niż zwykle. Dlatego na drugim miejscu znalazł się klasyk edukacyjnych filmów dla dzieci, czyli _ Było sobie życie _ Alberta Barille. To zabawna i pouczająca opowieść o tym jak funkcjonuje ludzki organizm. Na tej samej pozycji znalazł się inny film dla dzieci - _ Epoka Lodowcowa. Paczka Mamutów _, która zawiera całą kolekcję animowanych przygód lubianych na całym świecie bohaterów: Mańka, Diego i Sida.

TOP 3 - filmy
1. Nietykalni, reż Olivier Nakache, Eric Toledano
2. Było sobie życie, Albert Barille Epoka lodowcowa. Paczka Mamutów, Wedge Chris
3. Dr House - sezon 8, Ranczo - sezon 6, *Wojciech Adamczyk *Ojciec Mateusz serie 1-6

Muzyka

W święta najlepiej sprzedają się kolędy i utwory bożonarodzeniowe. Jednak sporą popularnością cieszą się też ostatnio wydane płyty. Płyta zespołu_ Hey _ z ujmującymi tekstami Katarzyny Nosowskiej cieszy się sporym zainteresowaniem w e-księgarniach. Tak jak nowa płyta Kamila Bednarka, który był liderem nieistniejącego już zespołu StarGuard Muffin. Popularność zdobył w show _ Mam Talent _. Płyta _ Jestem _ łączy w sobie różne gatunki muzyczne z dużą przewaga roots reggae. Na trzecim miejscu znalazła się płyta przygotowana w ramach świątecznej akcji charytatywnej radiowej Trójki. Dochód ze sprzedaży płyty zostanie przekazany na Kampanię Wodną PAH.

TOP 3 - muzyka
1. Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan , HEY
2. Jestem, Kamil Bednarek
3. Święta bez granic, Various Artists

Zabawki i gry

Nasi milusińscy najczęściej pod choinką mogą spodziewać się klocków Lego, które od lat święcą triumfy w swoich różnych odsłonach. Na drugim miejscu jest znalazła się edukacyjna gra planszowa dla starszaków, odpowiednik filmowego_ Było sobie życie. _ Niemal równie chętnie kupowaliśmy grę karcianą _ Monster High. _

TOP 3 - gry
1. Klocki Lego, różne rodzaje
2. Było sobie życie, gra planszowa
3. Monster High, gra karciana

Sprzęt RTV, AGD, elektronika

Coraz chętniej robimy naszym najbliższym praktyczne, a generalnie droższe prezenty. Do takich na pewno należy różnego rodzaju sprzęt gospodarstwa domowego oraz gadżety szczególnie uwielbiane przez panów (laptopy, smatphony, tablety). Tutaj wskazujemy tylko rodzaj najchętniej kupowanych produktów z danej kategorii. Trudno bowiem wskazać jeden konkretny model.

Ci, którzy postanowili uszczęśliwić najbliższych laptopem z 15-calowym ekranem, obszerną pamięcią i z dobrą kartą graficzną wydali około 1300 - 1500 złotych.

TOP 3 - RTV, AGD, elektronika
1. żelazka elektryczne szczoteczki do zębów, golarki do włosów depilatory, prostownice do włosów
2. blendery, ekspresy ciśnieniowe
3. laptopy, tablety, smartphony

Ceny tabletów zaczynają się już od około 300 zł, w przypadku smartfonów jest podobnie. Ceny startują od 368 złotych. Jednak sprzęt o mocniejszych parametrach jest droższy. Jednym z ciekawszych podarunków może okazać się stosunkowo niedrogi, a bardzo przydatny czytnik e-booków. Osoby, które chciały wydać mniej, decydowały się na drobniejsze upominki z kategorii małego AGD.

Jak stworzyliśmy listy prezentowych hitów?

Listę stworzyliśmy na podstawie odpowiedzi, które nadesłały e-sklepy oraz informacji umieszczonych na stronach. W zestawieniu wykorzystaliśmy informacje od e-sklepów: oleole.pl, redcon.pl, komputronik.pl, agito.pl, helion.pl, gandalf.com.pl, empik.com, merlin.,pl, fabryka.pl, weltbild.pl, tagomago.pl, dolce.pl, perfumy-perfumeria.pl, perfumeria.pl, merlinbeauty.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Internautów już nie przybywa. Co teraz? Dziś co tydzień zakupy w sieci robi 31 procent polskich internautów. W Europie większy odsetek jest tylko w Wielkiej Brytanii - 40 procent - i Niemczech - 35 procent.
Ranking sklepów internetowych. Sprawdź, gdzie warto kupować Money.pl po raz siódmy wziął pod lupę ponad 100 największych i najpopularniejszych sklepów.
bEieckBe
giełda
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)