Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zobacz, na co skarżą się najczęściej pacjenci

0
Podziel się:

W drugim kwartale 2012 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpatrzył 1197 skarg i jeden wniosek. Skargi najczęściej dotyczą świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej

Zobacz, na co skarżą się najczęściej pacjenci
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

W drugim kwartale 2012 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpatrzył 1197 skarg i jeden wniosek. Skargi najczęściej dotyczą świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej - dowiedziała w NFZ. Pacjenci skarżą się na jakość i dostępność świadczeń.

Jak wynika z danych NFZ, 76,6 proc. skarg dotyczy świadczeniodawców, pozostałe 23,4 proc. - samego NFZ. Ogólna liczba skarg i wniosków zmniejszyła się o 5,7 proc., w tym na działalność NFZ o 13,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2011 r.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, skargi na Fundusz dotyczą przede wszystkim braku umowy na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz sposobu rozpatrywania skierowań na leczenie uzdrowiskowe.

Skargi na świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej dotyczą dostępności i jakości udzielanych świadczeń, pobierania opłat za świadczenia gwarantowane oraz dokumentację medyczną; limitowania liczby dziennych przyjęć do lekarza; braku możliwości uzyskania porady w dniu zgłoszenia.

Skargi były także zgłaszane w sprawie trudności z telefonicznym umówieniem wizyty lekarskiej; odmowy udzielenia porady przez lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej również w warunkach domowych, trudności z uzyskaniem recepty na leki dla chorych przewlekle, nierespektowania przez świadczeniodawców uprawnień Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz inwalidów wojennych i wojskowych, a także kombatantów.

W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej skargi dotyczyły też nieprzestrzegania godzin pracy poradni wynikających z przyjętego harmonogramu, a w przypadku lecznictwa szpitalnego niewłaściwego sposobu prowadzenia listy oczekujących.

Złożony wniosek dotyczył utworzenia punktu potwierdzania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i na środki pomocnicze.

Od 1 kwietnia istnieje możliwość złożenia skargi w NFZ przez komunikator internetowy Skype. Można również uzyskać informację dotyczącą kolejek oczekujących, Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, programów lekowych i chemioterapii.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, ile wydamy w 2013 r. na służbę zdrowia Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała projekt planu finansowego Funduszu na 2013 roku.
Wydadzą na to 70 milionów złotych. Warto? Jeszcze dziś Sejm zajmie się Centralnym Wykazem Ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Lekarze zaczynają dziś protest. NFZ się ugnie? Fundusz chce chronić zasad wystawiania recept. Lekarze wolą chronić siebie i pacjentów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)