Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zobacz nową listę leków refundowanych

0
Podziel się:

Resort zdrowia po fali krytyki uzupełnił wykaz o leki dla chorych na astmę, nowotwory, cukrzycę i po przeszczepach.

Zobacz nową listę leków refundowanych
(sjlocke/iStockphoto)

Resort zdrowia opublikował w piątek późnym wieczorem uzupełnioną listę leków refundowanych, która ma obowiązywać od 1 stycznia. Po raz pierwszy lekarstwa mają stałe ceny i marże.

aktualizacja 10.30* *

Ministerstwo po fali krytyki ze strony różnych środowisk uzupełniło listę o leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

1 stycznia wejdzie w życie ustawa refundacyjna i zgodnie z jej przepisami także wtedy ma zacząć obowiązywać nowa lista leków finansowanych przez NFZ. Po raz pierwszy produkty te mają stałe ceny i marże, które MZ negocjowało z firmami farmaceutycznymi. Zgodnie z ustawą refundacyjną lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

Nowa lista leków refundowanych

[

Pobierz plik PDF ]( http://www.money.pl/u/file.php?id=19806 )

MZ poinformowało dwa dni temu, że przygotowało korektę do listy opublikowanej w zeszły piątek. Została ona rozszerzona o kolejne leki, zmieniły się także ceny niektórych produktów; za wiele - w tym leki stosowane w onkologii i cukrzycy - odpłatność ma być ryczałtowa. Rzecznik MZ Jakub Gołąb mówił PAP, że korekta zostanie naniesiona na listę jeszcze w piątek.

Wczoraj przez cztery godziny o ustawie refundacyjnej dyskutowali posłowie z komisji zdrowia. Posiedzenie zwołano w trybie pilnym na wniosek PiS. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewniał, że negocjacje z koncernami farmaceutycznymi będą nadal prowadzone, a w 2012 r. na listę refundacyjną trafią kolejne leki. Podkreślał, że w wyniku negocjacji z firmami farmaceutycznymi udało się obniżyć koszty refundacji leków o 10 proc.

Rewolucja w systemie

Od jutra pojawią się też nowe wzory recept, na których lekarze określą poziom refundacji leku. Resort zdrowia przypomina też, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej.

Apteki nie będą mogły też organizować promocji i obniżać cen leków refundowanych, które pacjenci mogli kupić nawet za 1 grosz. Według resortu zdrowia powodowało to nierówny dostęp dla pacjentów, ponieważ promocje takie były organizowane głównie w dużych miastach, a ponadto pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłaca państwo), nabywali je bez potrzeby.

Od stycznia obowiązywać będzie również rozporządzenie określające sposób i tryb wystawiania recept lekarskich; wprowadza ono nowy wzór recepty z informacją o poziomie odpłatności pacjenta za lek: 100 proc., 50 proc. lub 30 proc. odpłatności. Dla leków wydawanych bezpłatnie będzie wpisywane oznaczenie _ B _, dla wydawanych za odpłatnością ryczałtową - R. Dotychczasowe wzory recept będą mogły być stosowane jeszcze do 30 czerwca 2012 r..

Według rozporządzenia, jeżeli na recepcie nie będzie wpisanego poziomu refundacji, wówczas osoba wydająca lek w aptece będzie miała prawo uzupełnić takie dane, zamieszczając na rewersie recepty odpowiednią adnotację i swój podpis. W przypadku leku wymienionego w wykazie leków refundowanych z więcej niż jednym poziomem odpłatności, aptekarz wyda lek _ za najwyższą odpłatnością określoną w tym wykazie _.

Część lekarzy zapowiada protest przeciwko przepisom ustawy refundacyjnej, które ich zdaniem są zbyt restrykcyjne, ponieważ przewidują, że lekarz, który błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji. Lekarz będzie też ponosił odpowiedzialność finansową w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku. Od 2 stycznia w ramach protestu lekarze mają stawiać na receptach pieczątki: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _.

Jeżeli pacjent otrzyma taką receptę na lek z więcej niż jednym poziomem refundacji, mimo iż faktycznie będzie mu przysługiwał niższy poziom odpłatności, w aptece zapłaci według najwyższego poziomu odpłatności.

Po rozmowach z lekarzami NFZ wydał m.in. komunikat, że pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego, co ma ułatwić lekarzom weryfikację uprawnień pacjenta. Ponadto 4 stycznia w MZ ma spotkać się zespół Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej, aby rozmawiać o ewentualnych zmianach dotyczących przepisów o refundacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t134726.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/maraton;w;komisji;zdrowia;minister;sie;tlumaczyl,244,0,999156.html) Maraton w Sejmie. Wiadomo, co z lekami Bartosz Arłukowicz zapewnił w Sejmie, że recepty z pieczątką _ refundacja do decyzji NFZ _ będą realizowane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t128424.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/arlukowicz;zrobil;blad;ale;to;jeszcze;nie;kleska,141,0,998541.html) Arłukowicz zrobił błąd, ale to jeszcze nie klęska Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, ocenia ministra zdrowia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t136108.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wielu;chorych;czeka;dramat;wszystko;przez;,46,0,997934.html) Wielu chorych czeka dramat, wszystko przez.... Były wiceminister zdrowia komentuje bałagan wokół listy leków refundowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t135521.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/absurdalne;przepisy;uderza;w;chorych,0,0,997376.html) Absurdalne przepisy uderzą w chorych Po 1 stycznia skorzysta tylko budżet NFZ - przewiduje były minister zdrowia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)