Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bush
30.05.2007 07:53

Zoellick na szefa Banku Światowego

Najprawdopodobniej były pełnomocnik rządu USA do spraw handlu Robert Zoellick będzie następcą Paula Wolfowitza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Prezydent USA George W.Bush ogłosi dziś nominację byłego pełnomocnika rządu USA do spraw handlu Roberta Zoellicka na stanowisko prezesa Banku Światowego.

Amerykański prezydent spodziewa się, że zarząd Banku zaakceptuje kandydaturę Zoellicka, który był też w swej karierze pierwszym zastępcą sekretarza stanu USA.

Minister skarbu USA Henry Paulson, któremu prezydent zlecił znalezienie odpowiedniej kandydatury na to przypadające z klucza Stanom Zjednoczonym stanowisko, otrzymał już "pozytywne reakcje" innych głównych krajów członkowskich na tę kandydaturę.

Najwyższe stanowisko w Banku światowym opuści już wkrótce były wiceminister obrony USA Paul Wolfowitz, który podczas dwuletniego kierowania tą światową instytucją uwikłał się w aferę związaną z przyznaniem nie zasłużenie wysokich apanaży swej partnerce, zatrudnionej w Banku Światowym.

| BANK ŚWIATOWY |
| --- |
| Istniejący od końca II wojny światowej Bank jest wraz ze swą siostrzaną instytucją czyli Międzynarodowym Funduszem Walutowym objęty umową, na mocy której szefów obu instytucji wyznaczają głowni udziałowcy: Banku Światowego - USA, a MFW - kraje europejskie. |

Parę dni temu Bush przeciął spekulacje, że Waszyngton może zgodzić się na innego kandydata i zapowiedział kategorycznie, że Bankiem nadal kierować będzie Amerykanin.

Zapowiedziana we wtorek na wpół oficjalnie kandydatura 53- letniego Zoellicka rozwiewa też pojawiające się w różnych krajach rozważania, że powinno się zerwać z tradycją wyznaczania prezesów wielkich instytucji finansowych z narodowego klucza i wybierać ich z grona najwybitniejszych ogólnoświatowych kandydatur.

Jedną z kandydatur, o których mówiło się najwięcej był ustępujący właśnie premier W.Brytanii Tony Blair. Zapytany o tę kandydaturę Bush nazwał go kilka dni temu bliskim przyjacielem, ale zastrzegł się od razu, że szefem Banku Światowego musi jednak być nadal Amerykanin.

Tagi: bush, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz