Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zrobili rekonstrukcję Wielkiej Wojny

0
Podziel się:

- Chcieliśmy przypomnieć te wydarzenia, pokazać bezsens tego wszystkiego, tragedię i dramaturgię tych wydarzeń.

Zrobili rekonstrukcję Wielkiej Wojny
(Money.pl/Bartek Chochołowski)

Historyczna rekonstrukcja walk wojsk niemieckich i rosyjskich podczas I wojny światowej na Suwalszczyźnie odbyła się w niedzielę w Starym Folwarku niedaleko Suwałk (Podlaskie). Wzięły w niej udział grupy rekonstrukcyjne z Polski, Litwy, Rosji i Białorusi.

Widowisko _ Wielka Wojna. Suwalszczyzna 1914-1915 _ odbyło się w ramach realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach projektu dotyczącego I wojny światowej.

Jak powiedział dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski, w przypadającą w tym roku 100. rocznicę wybuchu tej wojny, chciał przypomnieć mieszańcom, co się wydarzyło wtedy na Suwalszczyźnie.

Mówił, że na Suwalszczyźnie nie miała miejsca żadna znacząca bitwa, był to teren, przez który przetoczył się front niemiecki i rosyjski. Dodał, że działo się to w okresie od jesieni 1914 roku do wiosny 1915 roku.

Inscenizacja odbyła się niedaleko Muzeum Wigier w Starym Folwarku, gdzie zachowały się okopy z czasów I wojny światowej. Brzozowski mówił, że organizatorom zależało, aby było to w miejscu historycznym.

W zrekonstruowanej suwalskiej wsi, przedstawiono codzienne życie jej mieszkańców. Odegrano scenę wspólnego modlenia się przy krzyżu czy wyjście poborowego do wojska rosyjskiego. Główną częścią inscenizacji było zdobywanie przez wojska niemieckie okopu zajętego przez oddziały rosyjskie. Większość żołnierzy jednej i drugiej armii zginęła.

Brzozowski powiedział, że była to potyczka dwóch wojsk, która mogła się wydarzyć. Ale - jak dodał - bardziej zależało mu na symbolicznym wymiarze tej inscenizacji. W niedzielę rano złożono kwiaty na cmentarzu w Leszczewku przy mogile I wojny światowej. Dyrektor mówił, że pochowani są tam żołnierze wojsk niemieckich i rosyjskich, a - jak zauważył - do armii rosyjskiej wciągana była też ludność miejscowa, która też pochowana jest na tym cmentarzu.

_ - Chcieliśmy przypomnieć te wydarzenia, pokazać bezsens tego wszystkiego, tragedię i dramaturgię tych wydarzeń _ - dodał.

Rekonstrukcja odbyła się w ramach projektu _ Wydarzenia I wojny światowej jako element wspólnego kulturowego i historycznego dziedzictwa Suwalszczyzny i Zaniemenia _, w którym uczestniczy Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Muzeum Krajoznawcze w Olicie (Litwa). Zakładał on też m.in. konferencję naukową o I wojnie światowej, przygotowanie tematycznej wystawy oraz książki dotyczącej tego okresu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)