Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
07.10.2009 14:07

ZUS-owi brakuje 5,5 mld zł

Nowy prezes ZUS Zbigniew Derdziuk zapewnia, że wypłaty emerytur nie są zagrożone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)


*ZUS ma otwarte linie kredytowe, które uzupełniają te braki. Nie ma więc zagrożenia dla wypłat rent i emerytur - poinformował na konferencji prasowej nowy prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. *
W poniedziałek ZUS podpisał z bankami PKO BP i Nordea umowę na otwarcie linii kredytowej na 2,5 mld zł. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na kolejny kredyt.

Według Derdziuka, pieniądze z kredytu bankowego zostaną wykorzystane na wypłatę bieżących świadczeń jeszcze w tym roku, po raz pierwszy prawdopodobnie w końcu października lub w listopadzie.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS zadłuża się na nasze emerytury
Zaznaczył, że gdyby do końca roku wpłynęło więcej składek od pracowników, to nie byłoby potrzeby korzystania z pieniędzy bankowych. Jak podkreślał, kredyt jest jedynie _ buforem bezpieczeństwa _ dla świadczeniobiorców, ponieważ do ZUS wpływa nieco mniej składek niż zakładano. _ Podpisując umowy kredytowe chcemy być przygotowani na nieregularność wpływu składek _ - powiedział Derdziuk. Dodał, że gdyby pieniędzy z kredytów jednak zabrakło, to ZUS może wspomóc minister finansów dodatkową dotacją z budżetu państwa.

Nowy prezes ZUS zapowiedział przeprowadzenie audytu dotyczącego postępowania przy zamówieniach publicznych. Dodał, że trzeba przeanalizować ewentualne ryzyka korupcji, ale należy też pamiętać, że ostatecznie wszystko zależy od ludzi. Na początku września poprzedniemu prezesowi Zakładu Sylwestrowi R., zostały postawione zarzuty korupcyjne, co było przyczyną odwołania go ze stanowiska.

Derdziuk został powołany na prezesa ZUS w ostatni piątek. Dotychczas pracował w administracji, bankowości, mediach, konsultingu. Pełnił też wysokie funkcje rządowe. Do stycznia 2009 r. był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska. Potem, do objęcia stanowiska prezesa ZUS, był wiceprezesem zarządu Banku Pocztowego S.A.

Raport Money.pl
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych. Czytaj w Money.pl
Tagi: zus, krus, fus, składki, wpływy, budżet, wydatki, dane, dziura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, ubezpieczenia, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz