Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS apeluje do płatników o składanie druku IRB

0
Podziel się:

Na około 1,5 mln płatników, którzy - według szacunków ZUS - powinni złożyć roczną informację IRB ZUS dotąd złożyło ją tylko około 70 tys.

bEKLwSeZ

Jeszcze w piątek okaże się, czy płatnicy dostaną program 'Sumator', ułatwiający rozliczenia.

Informację roczną o wypłaconych w okresie od 1 grudnia 1999 do 30 listopada 2000 roku zasiłkach i wynagrodzeniach za czas choroby płatnicy mogli składać od 17 do 28 lutego. 17 lutego weszła w życie ustawa, nakładająca na nich ten obowiązek.

'Jesteśmy trochę przerażeni. Dla płatników zatrudniających kilka czy kilkanaście osób wypełnienie informacji to kwestia 15-20 minut, a ZUS-y są puste. Do dużych oddziałów, np. oddziału II w Warszawie, zgłosiło się 15 osób - mówiła rzeczniczka prasowa Zakładu Anna Warchoł podczas piątkowej konferencji prasowej ZUS.

bEKLwSfb

W sumie do południa 22 lutego oddziały ZUS przyjęły ich 68 tys.

ZUS apeluje do płatników o to, aby nie lekceważyć soboty i niedzieli, kiedy oddziały zakładu będą dla nich otwarte. Inaczej grożą im gigantyczne kolejki.

Rzecznik przypomniała, że w dni powszednie wszystkie oddziały pracują do godz. 18, w soboty od 9 do 16 i w niedziele od godz. 9 do 14. 28 lutego zaś ZUS będzie przyjmował do ostatniego klienta.

'Jeśli mimo to płatnik, zatrudniający np. kilka tysięcy osób, spóźni się o kilka dni, nie będziemy karać - obowiązuje nas też zdrowy rozsądek' - dodała Warchoł.

bEKLwSfh

Wciąż nie wiadomo, czy płatnicy dostaną program 'Sumator', który ma ułatwić rozliczanie się dużym płatnikom.

'Okaże się to w ciągu kilku najbliższych godzin' - zapowiedział około godz. 13.00 Ireneusz Fąfara, wiceprezes ZUS. Jeśli tak, to jeszcze w piątek znajdzie się on na internetowej stronie ZUS (www.zus.pl), a od soboty byłby już dystrybuowany w oddziałach.

'Program jest dobry, znakomicie pomoże płatnikom w wypełnieniu deklaracji rocznej' - powiedział. Jednej z testujących go firm, która zatrudnia kilkaset osób, sporządzenie tej deklaracji z pomocą 'Sumatora' zajęło trzy godziny.

bEKLwSfC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)