Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
ZUS: informacja roczna o wypłaconych zasiłkach do 28 lutego

ZUS: informacja roczna o wypłaconych zasiłkach do 28 lutego

Między 17 a 28 lutego płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne muszą złożyć w ZUS informacje o zasiłkach wypłaconych między 1 grudnia 1999 r. a 30 listopada 2000 r. Wzór druku ZUS IRB i poradnik, jak go wypełniać, są już w internecie.

'Informacja roczna jest znacznie prostsza niż ubiegłoroczna deklaracja roczna' - zapewniła dziennikarzy podczas czwartkowej konferencji prasowej Elżbieta Łozińska, dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego ZUS.


Płatnicy będą mieli obowiązek złożyć ją dwa razy - w tym i w przyszłym roku. Tak postanawia znowelizowana 11 stycznia ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa wejdzie w życie 17 lutego.

W informacji płatnicy mają wpisać dane o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego i z budżetu państwa, które wypłacili pracownikom między 1 grudnia 1999 r. a 30 listopada 2000 r. i rozliczyli w ciężar składek, a także o wypłaconych wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy za pierwsze 35 dni choroby. Jeśli firma w tym okresie nie wypłacała takich zasiłków lub wynagrodzeń za czas choroby, nie składa informacji.

Do zasiłków z budżetu zaliczają się zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne, wychowawcze i jednorazowe zasiłki rodzinne na trzecie i kolejne dziecko wypłacane jesienią ub.r. Świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to: zasiłki chorobowe, macierzyńskie, rehabilitacyjne.

Płatnicy sporządzają informację przede wszystkim na podstawie danych, które na bieżąco wykazywali w deklaracjach rozliczeniowych lub imiennych raportach miesięcznych złożonych za okres 1 grudnia 1999 r. - 30 listopada 2000 r. Będą musieli także sięgnąć do własnej dokumentacji kadrowo-płacowej, gdzie są informacje o wypłaceniu jednorazowych dodatków rodzinnych na trzecie i kolejne dziecko. W dokumentach miesięcznych te jednorazowe dodatki wykazywali razem z zasiłkami rodzinnymi.

Jeśli płatnik zalega z deklaracją lub raportem za któryś miesiąc, to przed przygotowaniem informacji musi tę zaległość nadrobić i dokument przesłać do ZUS. Jeśli w tym okresie roku korygował dokumenty, to dane musi oczywiście pobrać z dokumentów poprawionych.

Wzór druku ZUS IRB, kody jednostek terenowych ZUS oraz poradnik, jak wypełnić formularz, dostępne są od środy w serwisie internetowym Zakładu pod adresem www.zus.pl/ref_99/reforma/htm. Zainteresowani płatnicy znajdą tam również rozporządzenie ministra pracy z 2 lutego 2001 w sprawie określenia wzoru informacji oraz sposobu jej sporządzania, przekazywania i korygowania.

'Od poniedziałku druki i poradniki powinny znaleźć się już w terenowych oddziałach ZUS' - powiedział wiceprezes Zakładu Ireneusz Fąfara.

Wcześniejsze udostępnienie druków - jeszcze przed wejściem w życie ustawy i rozporządzenia - ma przeciwdziałać powstawaniu kolejek w oddziałach ZUS. Fąfara przewiduje, że informację złoży - osobiście lub w formie przesyłki - ok. 1,5 mln płatników. 'Dla nas też to będzie trudne i skomplikowane, ale mamy nadzieję, że i ZUS i płatnicy sobie poradzą' - powiedział.

Po co ZUS-owi ta informacja? Jak wyjaśnił Fąfara, w 1999 i 2000 r. wprowadzono zasiłki na trzecie i kolejne dziecko - w starych drukach nie przewidziano takiej rubryki. Poza tym kilkanaście milionów raportów imiennych zawiera tak dużo błędów, że dane są niewiarygodne - stąd taka potrzeba.

'Trwają intensywne prace nad nową wersja +Płatnika+ i programem sumowania deklaracji. Dziś nie mogę jednak powiedzieć jednoznacznie, że ten program będzie udostępniony. Są bowiem przeszkody formalne dotyczące udostępnienia programu i nie wiem, czy będą one usunięte' - mówił wiceprezes Fąfara. Czy program będzie - ZUS poinformuje w przyszłym tygodniu. 'Na razie wysyłamy sygnał, że może go nie być. W takim wypadku płatnicy musieliby się opierać na własnych programach płacowo-kadrowych' - dodał.
zus, składki, płatnicy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie