Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
26.10.2011 07:30

ZUS nie będzie miał pieniędzy na emerytury

Zmiany w OFE nie poprawiły sytuacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sculpies/iStockphoto)

Cięcie OFE nie pomogło, Zakład Ubezpieczeń Społecznych tonie. W najbliższych latach zabraknie mu na wypłatę świadczeń 65 miliardów złotych rocznie.

Co prawda wypłatę świadczeń gwarantuje państwo, ale i jego sytuacja finansowa nie jest według gazety najlepsza. A będzie gorzej. Według ekspertów, pomogą tylko zmiany w systemie emerytalnym - donosi _ Dziennik Gazeta Prawna _.

W latach 2013-2017 na wypłatę emerytur zabraknie w ZUS 239 miliardów złotych - wynika z opublikowanej wczoraj najnowszej prognozy wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak czytamy w _ Dzienniku _, łącznie w FUS, który jest administrowany przez ZUS, zabraknie w tym czasie na wszystkie świadczenia - według wariantu najbardziej realnego - kwoty 325,7 miliarda złotych. To ponad 65 miliardów rocznie.

Okazuje się - podkreśla gazeta - że mimo cięcia składki do OFE fundusz, z którego są wypłacane emerytury, wciąż ma ogromne kłopoty. Jest wprawdzie nieco lepiej niż pokazują wyniki ostatniej prognozy - ZUS wyliczał w marcu 2010 roku, że w latach 2011 - 2015 na emerytury będzie brakować 259 miliardów złotych - ale poprawa jest minimalna. W skali pięciu lat tylko 20 miliardów.

Oblicz swoja emeryturę w Money.pl

Eksperci wyliczają, że każda osoba pracująca poza rolnictwem dopłaca do dziury w ZUS ponad 3 tysiące złotych rocznie. Konieczne są więc strukturalne zmiany, które spowodują, że emerytury będą finansowane w większej części ze składek, a nie zabiegi, które odkładają tylko problem wypłacalności naszego systemu emerytalnego w czasie.

Czytaj o zmianach przeprowadzonych w OFE
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/maleja;szanse;na;wyzsze;i;bezpieczniejsze;emerytury,73,0,808265.html) "Maleją szanse na wyższe emerytury" Balcerowicz: Dzień podpisania przez prezydenta zmian w OFE, jest złym dniem dla demokratycznego państwa prawa w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t136438.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bunt;senatora;po;przeciwko;zmianom;w;ofe,153,0,803225.html) Bunt senatora PO przeciwko zmianom w OFE Klimowicz: Jest mi przykro, że proponowane przez Platformę zmiany są niekorzystne. Rzucił partyjną legitymację.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t86511.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/boni;spokojny;zmiany;w;ofe;nie;zaszkodza,200,0,801736.html) Boni spokojny: Zmiany w OFE nie zaszkodzą Projekt ustawy zakłada, że limity inwestycji w akcje będą co roku zwiększały się o 2,5 pkt proc.
Tagi: zus, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz