Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZUS uratuje górnictwo? Związki spotkają się Tuskiem

0
Podziel się:

Jeszcze w lipcu w Katowicach górnicze związki zawodowe spotkają się z premierem

ZUS uratuje górnictwo? Związki spotkają się Tuskiem
(Bogdanka S.A.)

Nie będzie likwidacji specjalnego systemu emerytalnego dla górników. Rząd zamierza ratować kopalnie kosztem ZUS - nierentowne spółki zrestrukturyzują zatrudnienie, wysyłając część pracowników na świadczenie z zakładu.

Jeszcze w lipcu w Katowicach górnicze związki zawodowe spotkają się z premierem. Działacze mają nadzieję na podpisanie umowy ratującej kopalnie. Planowane jest ograniczenie wydobycia węglą, a więc i redukcja zatrudnienia - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Jak czytamy, sposób na restrukturyzację zatrudnienia w kopalniach to wysyłanie pracowników na emerytury, wtedy, kiedy będą oni mogli uzyskać prawo do świadczenia z ZUS. I zwolnienie tych, którzy już mają status emerytów, ale wciąż dorabiają.

W rezultacie tylko z Kompanii Węglowej w latach 2015-2020 w taki sposób ma odejść z pracy 15-18 tysięcy osób. Dzięki temu kopalnie, których wyniki finansowe są fatalne, zaoszczędzą.
Eksperci są oburzeni.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan, to przerzucenie na ZUS restrukturyzacji upadających kopalni. - _ Problem polega na tym, że górnik pracuje krótko, a emeryturę bierze długo. To jest niesprawiedliwe wobec innych grup zawodowych _ - dodaje w rozmowie z gazetą.

Według ekspertów obecnie wynagrodzenia i inne świadczenia dla pracowników sięgają w górnictwie nawet 65 procent wszystkich kosztów.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie kopalnie niebezpieczne? Eksperci przewidują, że będzie tylko gorzej, w miarę sięgania do coraz głębszych pokładów.
NIK zapowiada gruntowną kontrolę górnictwa W sposób szczególny kontrolerzy mają przeanalizować sytuację w miejscach, gdzie jak w soczewce skumulowały się skutki długoletniej eksploatacji górniczej i zmian zachodzących w sektorze.
Górnicy naciskają na premiera. Dzisiaj szczyt Będą rozmawiać m.in. o obniżeniu kosztów wydobycia polskiego węgla.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)