Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS wstrzymał 16 tys. zasiłków chorobowych

0
Podziel się

Łączna kwota wstrzymanych świadczeń to blisko 4,6 mln zł - poinformował w Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wstrzymał 16 tys. zasiłków chorobowych
(Reporter Poland)
bDpnfGdh

W pierwszym kwartale tego roku lekarze orzecznicy wydali ponad 16 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Łączna kwota wstrzymanych świadczeń to blisko 4,6 mln zł - poinformował dziś ZUS.

Od stycznia do marca lekarze orzecznicy ZUS, weryfikując prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, przeprowadzili badania niemal 130 tys. osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. W efekcie wydali ponad 16 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną liczbę 82,1 tys. dni.

Weryfikacji poddano także prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Kontrola objęła prawie 43 tys. osób, z których 1,6 tys. pozbawiono prawa do zasiłku chorobowego, co z kolei spowodowało cofnięcie wypłat w łącznej kwocie niemal 1,5 mln zł.

bDpnfGdj

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m258559.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/praca;chalupnicza;skutecznie;zlikwidowana;przez;zus,11,0,1299979.html) *ZUS przyczynił się do likwidacji miejsc pracy * ZUS podważał umowy, stwierdzając że praca nakładcza była czynnością pozorną, podejmowaną, by płacić niższe składki ubezpieczeniowe. Ustawowe regulacje dotyczące świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa nakładają też na ZUS obowiązek ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy choremu ustaje tytuł do ubezpieczenia.

Świadczenie chorobowe jest wówczas obniżane do wysokości 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W pierwszym kwartale 2013 roku kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń wyniosła ponad 53 mln zł.

ZUS ma również prawo obniżyć o 25 proc. wysokość wypłacanego zasiłku chorobowego, jeżeli zainteresowany w ciągu siedmiu dni nie dostarczy pracodawcy (bądź ZUS-owi - w przypadku prowadzących działalność gospodarczą)
zwolnienia lekarskiego. Świadczenie w pomniejszonej wysokości jest wypłacane do dnia dostarczenia zaświadczenia. Z tego tytułu od stycznia do marca Zakład obniżył wypłaty zasiłków o niemal 2,4 mln złotych.

Świadczenia wstrzymane lub obniżone w trzech pierwszych miesiącach roku opiewają na łączną kwotę 61,5 mln zł, tj. o blisko 20 mln zł więcej niż w tym samym czasie roku 2012.

bDpnfGdp
Czytaj więcej w Money.pl
Za zwolnienia lekarskie zapłaci ZUS? Obecnie płacą za nie głównie pracodawcy. Zaproponowany przez klub RP projekt nowelizacji kodeksu pracy nie spotkał się z przychylnym przyjęciem posłów.
Masz zaległości podatkowe? ZUS je zmniejszy To czwarta już w tym roku obniżka odsetek od zaległości podatkowych i składkowych.
Rostowski będzie zabierał pieniądze z OFE _ Jest prawdopodobne, że państwo będzie będzie musiało je wypłacać z kapitału zgromadzonego w OFE. _
bDpnfGdK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)