Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związki czekają na rozmowy. Później strajk?

0
Podziel się:

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie wyznaczyli daty strajku, do którego ma dojść w przypadku braku porozumienia poprzedzającego upublicznienie firmy.

Związki czekają na rozmowy. Później strajk?
(JSW S.A.)

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie wyznaczyli daty strajku, do którego ma dojść w przypadku braku porozumienia poprzedzającego upublicznienie firmy. Czekają na efekty zaplanowanych na 3 czerwca rozmów.

Decyzję o powstrzymaniu się od ogłoszenia daty rozpoczęcia strajku podjął komitet protestacyjno-strajkowy, odpowiadając na ubiegłotygodniowy apel prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS). Właśnie na forum tej Komisji mają odbyć się zaplanowane na najbliższy piątek rozmowy.

W piątek prezydium WKDS zaapelowało do związkowców o niepodejmowanie działań mogących utrudnić prowadzenie dialogu społecznego. W poniedziałek minął termin, do którego związki oczekiwały zawarcia porozumień. Ponieważ jednak wyznaczono termin wznowienia rozmów, związkowcy postanowili nie tworzyć presji strajkowej.

_ Jednocześnie informujemy, że jeżeli nie dojdzie do podpisania porozumień () zostaną podjęte decyzje o rozpoczęciu akcji strajkowej. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy JSW oświadcza, że dalsze odwlekanie i unikanie konkretnych uzgodnień w celu podpisania stosownych porozumień spowoduje konieczność przeprowadzenia zgodnej z prawem akcji strajkowej _ - napisali związkowcy w oświadczeniu.

Resort skarbu zapewnia, że obecnie planowana jest nie prywatyzacja, a upublicznienie spółki - Skarb Państwa ma zachować pakiet powyżej 50 proc. akcji.

Chodzi przede wszystkim o porozumienia w sprawie zachowania władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz przydziału akcji pracowniczych. Związki domagają się także podwyżki płac o 10 proc.

Komitet protestacyjno-strajkowy wezwał w poniedziałek ministrów gospodarki i Skarbu Państwa oraz zarząd JSW do _ rzetelnego prowadzenia dialogu społecznego w ramach WKDS w dniu 3 czerwca 2011 r. _.

W piątkowym spotkaniu ma m.in. wziąć udział wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak. Na razie nie wiadomo, kto będzie reprezentował resort gospodarki - odpowiedzialna w nim za górnictwo wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska tydzień temu odeszła ze stanowiska, ubiegając się o prezesurę w Kompanii Węglowej.

Związkowcy - w przypadku niepowodzenia rozmów - rozważali rozpoczęcie strajku 6 czerwca, jednak oficjalnie nie ogłosili tej daty. Niewykluczone, że zrobią to w przypadku fiaska piątkowych negocjacji.

Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad zapewniał, że związkowe postulaty dotyczące m.in. zagwarantowania władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz akcji pracowniczych są spełnione i zapisane w odpowiednich dokumentach - dlatego resort nie widział dotąd potrzeby zawierania odrębnych porozumień w tych kwestiach. JSW ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca.

Związki chcą też gwarancji respektowania rządowej strategii dla górnictwa do 2015 r. (przewiduje ona uzgadnianie ze związkami spraw prywatyzacji w górnictwie i pozwala na sprzedaż jedynie mniejszościowych pakietów w spółkach węglowych) oraz domagają się zapisów, gwarantujących dominację Skarbu Państwa w JSW.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t138891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wicepremier;na;slasku;przekona;gornikow,88,0,834392.html) Wicepremier na Śląsku. Przekona górników? Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej liczą, że Waldemar Pawlak pomoże w negocjacjach w sprawie prywatyzacji firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;ta;oferta;odbije;sie;echem;na;swiecie,154,0,802458.html) Grad: Ta oferta odbije się echem na świecie 30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t19904.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;prywatyzacja;jsw;bedzie;sukcesem,113,0,831601.html) Grad: Prywatyzacja JSW będzie sukcesem Zgodnie z harmonogramem spółka powinna zadebiutować na giełdzie 30 czerwca.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)