Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki i pracodawcy przeciw redukcji OFE

0
Podziel się:

Zamiast szukać oszczędności w OFE rząd powinien przedstawić reformy finansów państwa.

Związki i pracodawcy przeciw redukcji OFE
(kprm.gov.pl)

Organizacje pracodawców i związkowcy z _ Solidarności _ nie akceptują proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym. Warunkowe poparcie dla rządowego projektu ustawy obniżającego składkę do Otwartych Funduszy Emerytalnych wyraża jedynie OPZZ.

Na zdjęciu minister finansów Jacek Rostowski

Rząd chce ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu. Stąd zamiast 7,3 procent składki emerytalnej do OFE miałoby trafić 2,3 procent. Pozostałe 5 procent byłoby księgowane na kontach osobistych w ZUS-ie. Takie rozwiązania miałyby się zmieniać od 2013 roku. W 2017 roku do OFE przekazywane byłoby 3,5 procent naszych pensji, a 3,8 procent na subkonto w ZUS-ie.

Organizacje pracodawców uważają, że rząd zamiast szukać oszczędności w emeryturach powinien przedstawić plan kompleksowych reform finansów państwa. Reformy są niezbędne - podkreśla Adam Ambrozik z organizacji Pracodawcy RP. **

POSŁUCHAJ ADAMA AMBROZIKA:

Pracodawcy podkreślają, że zmniejszenie składki odprowadzanej do OFE przyniesie niższe emerytury w przyszłości. Dopuszczają możliwość obniżenia składki, ale tylko na dwa, najwyżej trzy lata. Po tym czasie do OFE powinno znowu trafiać 7,3 procent naszych pensji - uważa Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

POSŁUCHAJ JEREMIEGO MORDASEWICZA:

Związkowcy z _ Solidarności _ twierdzą natomiast, że zmniejszenie wysokości składki przekazywanej do OFE może oznaczać początek procesu stopniowej likwidacji kapitałowego segmentu ubezpieczenia emerytalnego.

Tymczasem OPZZ deklaruje warunkowe poparcie rządowych propozycji. Jak mówi przewodniczący związku Jan Guz, jednym z warunków jest wprowadzenie prawa wyboru sposobu oszczędzania na emeryturę.

POSŁUCHAJ JANA GUZA:

Zarówno organizacje związkowców, jak i pracodawców podkreślają, że rządowe propozycje zmian nie są jeszcze dokładnie przedyskutowane. Rządowy projekt przewiduje, że składki, które zamiast trafić do OFE zostaną zapisane w ZUS-ie, będą waloryzowane o wysokość średniego nominalnego PKB za ostatnie 5 lat. W razie naszej śmierci będą dziedziczone. Nie będzie to jednak wypłata w gotówce, ale dopisanie środków do subkonta spadkobiercy.

Osoby dodatkowo oszczędzające na starość będą miały ulgę podatkową.
Organizacje skupione w Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno-Gospodarczych do północy mogły zgłaszać rządowi swoje opinie dotyczące projektu. Rząd ma je analizować do 2 marca. Wtedy to zbiera się zespół ubezpieczeń komisji trójstronnej i wówczas partnerzy społeczni po raz kolejny przedyskutują proponowane zmiany.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nizsze;skladki;do;ofe;opozycja;przeciw,210,0,783826.html) Niższe składki do OFE. Opozycja przeciw Koalicja PO-PSL liczy, że Rządowy projekt obniżenia składki do OFE poprze SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t46903.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;ludzie;sa;wprowadzani;w;blad,75,0,780875.html) Fedak: Ludzie są wprowadzani w błąd Minister pracy i polityki krytykuje towarzystwa emerytalne za nierzetelną kampanię.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)