Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związki na kolei chcą referndum strajkowego

0
Podziel się:

Związkowcy chcą gwarancji pracowniczych ze względu na prywatyzację spółek Grupy PKP.

Związki na kolei chcą referndum strajkowego
(faxepl/CC/Flickr)
bEJWxSnF

Związki zawodowe z PKP Cargo, PKP Intercity oraz Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury (PNI) chcą przeprowadzić referendum strajkowe od 22 marca do 20 kwietnia - poinformował Leszek Miętek ze Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

- _ Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu referendum strajkowego w planowanych do prywatyzacji spółkach PKP. Nie możemy pozwolić na sprzedawanie majątku kolejowego bez żadnych gwarancji dla pracowników tam zatrudnionych, ale również - w naszym przekonaniu - ze szkodą dla państwa _ - powiedział Miętek.

Wyjaśnił, że fiaskiem zakończyło się w środę dwudniowe posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa z udziałem przedstawicieli związków zawodowych, Ministra Infrastruktury oraz pracodawców kolejowych.

bEJWxSnH

Jak powiedział Miętek, strona społeczna domaga się, by w związku z prowadzonym procesem prywatyzacji spółek Grupy PKP, odbyły się negocjacje zarządów spółek i partnerów społecznych i by zostały zawarte pakty gwarancji pracowniczych. Miałyby być one oddzielne dla pracowników każdej z prywatyzowanych spółek i stanowić część zobowiązań finansowo-prawnych inwestorów w prywatyzowanej spółce.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/greccy;kolejarze;protestuja;przeciwko;prywatyzacji,130,0,698754.html) Greccy kolejarze protestują przeciwko prywatyzacji
- _ W związku z tym, że strona rządowa nie zgodziła się na zawarcie porozumienia z klauzulą zabezpieczającą realizację postanowienia o paktach gwarancji pracowniczych, związki zawodowe zdecydowały o uruchomieniu referendum strajkowego _ - powiedział Miętek.

W referendum ma być zadane pytanie: _ Czy jesteś za podjęciem akcji strajkowej w przypadku kontynuacji procesu prywatyzacji spółek kolejowych bez gwarancji zawarcia pakietów socjalnych? _. Pod stanowiskiem w sprawie decyzji o referendum podpisali się m.in. związkowcy z Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP, Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, Krajowej Sekcji Kolejarzy _ Solidarność 80 _ i Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ _ Solidarność _.

- _ Chcemy dalej negocjować pakt gwarancji pracowniczych, jako element procesu prywatyzacyjnego _ - dodał Miętek.

bEJWxSnN

Rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński powiedział, że resort wyraża przekonanie, iż w trakcie kolejnych posiedzeń zostanie wypracowany kompromis, gwarantujący zarówno zabezpieczenie interesów pracowników, jak i celów stawianych prywatyzacji.

W komunikacie resortu przesłanym po zakończeniu spotkania napisano, że przedmiotem posiedzenia był sposób prowadzenia negocjacji w sprawie paktów gwarancji socjalnych w spółkach PKP objętych programem prywatyzacji.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t99633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lizbona;strajkuje;metro;jutro;-;autobusy,22,0,771094.html) Lizbona: strajkuje metro, jutro - autobusy Pracodawcy kolejowi zaproponowali, aby w projekcie prywatyzacji spółki PNI strona związkowa wynegocjowała i podpisała z inwestorem wskazanym przez PKP SA, jako potencjalnym nabywcą spółki PNI, pakt gwarancji socjalnych. Tryb ten jest analogicznie stosowany przez resort Skarb Państwa w prowadzonych projektach prywatyzacyjnych. Ponadto pracodawcy zaproponowali stronie związkowej niezwłoczne przystąpienie do negocjacji z zarządem PKP Cargo w sprawie paktu socjalnego, który byłby uwzględniony w rozpoczynającym się w najbliższym czasie procesie prywatyzacji spółki PKP Cargo _ - napisano.

_ Strona związkowa nie przyjęła tych propozycji. Wobec powyższego pracodawcy kolejowi ponowili propozycje wspólnego stanowiska zespołu określającego zasady negocjowania paktu gwarancji socjalnych _ - czytamy w komunikacie.

bEJWxSnO

Jak powiedział Miętek, kolejne spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa zaplanowane jest na 1 kwietnia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t134852.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/strajkuja;bo;chca;rownac;do;najlepszego,109,0,791405.html) Strajkują, bo chcą równać do najlepszego Stanęły pociągi w Niemczech. Strajkują maszyniści wielu przewoźników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t94141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolej;czeka;paraliz;zwiazkowcy;groza;strajkiem,69,0,769349.html) Kolej czeka paraliż? Związkowcy grożą strajkiem Kolejarze: _ Przyjdzie dzień rozliczenia _. Ich zdaniem rząd łamie unijne dyrektywy, za dużo daje na budowę dróg, za mało na kolej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t127224.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/syryjczyk;w;porownaniu;z;innymi;na;kolej;placimy;malo,121,0,742009.html) Syryjczyk: W porównaniu z innymi na kolej płacimy mało Gdyby Deutsche Bahn miało tyle co PKP, to nie wyglądałoby lepiej.
bEJWxSoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)