Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związkowcy oburzeni sprzedażą kopalni

0
Podziel się:

Chodzi o sprzedaż czeskiemu inwestorowi majątku kopalni
Silesia.

Związkowcy oburzeni sprzedażą kopalni
(LHOON/CC/Flickr)
bFeYMqIB

Nieprawidłowości m.in. przy sprzedaży czeskiemu inwestorowi majątku kopalni Silesia, zarzuca władzom Kompanii Węglowej związek Sierpień 80. Związek uważa, że kopalnię sprzedano razem ze zwałami za łączną cenę porównywalną z wartością zalegającego na zwałach węgla.

Według Kompanii, zarzuty Sierpnia są nieprawdziwe. Podczas wyceny kopalni dokonano bowiem przeglądu węgla, który w tym czasie znajdował się na zwałach i te zapasy ujęto w cenie sprzedaży, a dodatkowy węgiel, który po wycenie trafił na zwały, objęto osobną umową. Spółka nie podaje ceny sprzedaży kopalni, powołując się na tajemnicę handlową.

Umowę sprzedaży Silesii - części należącej do Kompani wcześniejszej kopalni Brzeszcze-Silesia - sfinalizowano pod koniec grudnia. Majątek zakładu kupiło Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, należące do czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego i załogi kopalni.

bFeYMqID

O wysłaniu w związku z tą transakcją zawiadomień do ABW i prokuratury poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek. _ Zachodzi podejrzenie, że kopalnia Silesia została sprzedana poniżej wyceny, która była przygotowana przez spółkę _ - przekonywał.

Związek wskazuje, że razem z kopalnią sprzedano jej zwałowiska, na których zalegało 94 tys. ton o wartości ok. 40 mln zł, podczas gdy całą kopalnię sprzedano za _ niemal równoważną _ kwotę. _ - Oznaczałoby to, że inwestor, który kupił kopalnię () nabył ją za przysłowiową złotówkę, ponieważ równocześnie nabył zwały o wartości 40 mln zł _ - powiedział Ziętek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t74813.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gornicy;chca;podwyzek;i;premii;protest;w;khw,106,0,727146.html) Górnicy chcą podwyżek i premii. Protest w KHW

Inna, według niego, sprawa związana ze sprzedażą Silesii dotyczy pracowników zakładu. _ - Zarząd Kompanii Węglowej twierdzi, że nie dał żadnych gwarancji inwestorowi () w sprawie przekazania wraz z kopalnią całej zatrudnionej tam załogi _ - mówił związkowiec, pokazując pisma górników proszących przed sprzedażą kopalni o przeniesienie do innych zakładów i odmowne odpowiedzi spółki.

bFeYMqIJ

W obu tych sprawach Sierpień 80 przekazał zawiadomienia do ABW i prokuratury. Uważa, że w sprawie zwałów Silesii władze Kompanii działały na szkodę spółki, natomiast w przypadku odmowy przeniesienia pracowników spowodowały zagrożenia życia i zdrowia swych pracowników w innych zakładach - brakuje w nich bowiem doświadczonej kadry, a mogli do nich trafić górnicy sprzedanej kopalni.

Przedstawiciele Kompanii wskazują, że zarzuty związku są _ kompletnie nieprawdziwe _. Jak powiedział PAP rzecznik spółki Zbigniew Madej, nadzorowana przez kilka ministerstw sprzedaż Silesii została oceniona jako _ transakcja modelowa _; zapewnił, że uwzględniono przy tym każdą tonę węgla ze zwałów kopalni.

Odnosząc się do możliwości zmiany miejsca pracy przez pracowników Silesii, Madej wskazał, że pracownicy tego zakładu, chcący pracować w Kompanii, powinni zwolnić się u obecnego pracodawcy i złożyć podanie o pracę.

Inne zarzuty związku przeciw Kompanii dotyczą podpisania w ub. roku umowy na sprzedaż przez kopalnię Brzeszcze pozyskiwanego tam metanu prywatnemu odbiorcy w sytuacji, gdy opracowano kompletny projekt zamontowania tam gazowych generatorów energii, na których spółka mogłaby zarabiać _ wielokrotnie więcej _.

bFeYMqIK

[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t93313.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/400;mln;zl;na;inwestycje;mila;niespodzianka;dla;kopalni,128,0,706688.html) 400 mln zł na inwestycje. Miła niespodzianka dla kopalni

Kompania wskazuje jednak, że Brzeszcze sprzedają gaz temu odbiorcy od ponad 30 lat, nowa umowa jest dla spółki korzystna, a projekt generatorów, choć potencjalnie korzystnych po uruchomieniu, wiąże się nie tylko z kosztami ich budowy, ale też uwarunkowaniami przyszłego przesyłu i sprzedaży energii. Budowa generatorów nie jest wykluczona przy tym w przyszłości.

Pytany o czasową zbieżność fali zarzutów związku przeciw Kompanii z czwartkową informacją tej spółki o zamiarze skierowaniu do sądu oskarżenia przeciw związkowcom z Sierpnia 80 o zniesławienie, Ziętek zapewnił, że jest ona _ całkowicie przypadkowa _, a wszystkie te sprawy są _ świeże _.

Czytaj w Money.pl

bFeYMqJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)